مجلس نماينده‌گان؛ بازگشت جنرال دوستم، زمينه صلح را فراهم خواهد کرد

 

بازگشت دوباره جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهوري پس از چهارده ماه تبعيد، با واکنش‌هاي متفاوتي رو به رو شده است. آقاي دوستم که تأثيرگذار ترين چهره سياست افغانستان دست کم در سه و نيم –  چهار دهه گذشته افغانستان بوده است، يکي از جنجالي ترين چهره‌هاي سياست افغانستان نيز هست.

او روز گذشته و پس از بيست روز اعتراض‌هاي گسترده هواداراناش در يازده ولايت افغانستان، به کابل رسيد و به دفتر کارش رفت.

اکنون شماري از اعضاي نماينده‌گان مجلس خوش بين هستند که بازگشت جنرال دوستم مي‌تواند در پروسه صلح افغانستان مؤثر واقع شود.

اعضاي مجلس نماينده‌گان، در نشست عمومي روز دوشنبه(1 اسد) بازگشت معاون اول رياست جمهوري را يک رويداد نيک عنوان کرده و باور دارند که آمدن او، به افغانستان در تأمين صلح و ثبات در اين کشور کمک خواهد کرد.

عضاي مجلس به اين باور اند که بازگشت آقاي دوستم در تأمين وحدت ملي نقش دارد و حضور او، مي‌توانند دنياي از اختلافات قومي و سمتي که در يکي دو سال گذشته ريشه گرفته است را حل کند.

حميرا ايوبي، نماينده ولايت فراه در مجلس مي‌گويد، برگشت دوباره جنرال دوستم، براي تقويت وحدت ملي خيلي مؤثر است، زيرا با آمدن او مشکلات و تنش‌ها در شمال افغانستان حل خواهد شد.

انجينير کمال صافي، عضو ديگر مجلس مي‌گويد، اميدوار است بازگشت دوباره آقاي دوستم، دست کم زمينه ساز صلح و ثبات در ولايت‌هاي شمال و شمال شرق افغانستان گردد.

جنرال دوستم در شمال افغانستان تأثير فوق العاده بر اوضاع دارد و نبود او در در يک سال و دو ماه گذشته سبب شده بود که بسياري از ولايت‌هاي شمال مراکز تاخت و تاز گروه‌هاي تروريستي طالب و داعش گردد. اکنون به نظر مي‌رسد، آمدن او، اميد تازه‌ي براي باشنده‌گان شمال شده و اين حضور سبب خواهد شد تا گسترش ناامني‌ها در اين ولايت‌ها گرفته شود.

هرچند مديريت جنگ در شمال از سوي آقاي دوستم و حضورش در خطوط جنگ اصلي ترين عامل ايجاد اختلافات ميان او و ارگ رياست جمهوري شد. حتا او، يک بار پس از آن که از يک کمين سخت طالبان زنده برآمد در يک نشست خبري گفت، افراد نزديک به رييس جمهور غني قصد کشتن‌اش را دارند.

از سويي‌هم، بازگشت دوباره آقاي دوستم نگراني‌هاي را نيز در ميان شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان ايجاد کرده است.

شماري از نماينده‌گان مجلس که خواستار زنداني باقي ماندن نظام الدين قيصاري مشهور ترين چهره ضد طالباني در ولايت فارياب هستند، از اين که احتمالن آقاي دوستم زمينه آزادي
نظام الدين قيصاري را فراهم سازد نگران اند.

آقاي دوستم روز گذشته به هواداران‌اش وعده سپرد که به زودي نظام الدين قيصاري را آزاد خواهد کرد.

او، ادعاهاي مبني بر آدم کش بودن
نظام الدين قيصاري را رد کرد و گفت، او، پس از دقت بسيار و بررسي و امتحان، قيصاري را به عنوان نماينده ويژه در امور خيزش‌هاي مردمي در ولايت فارياب انتخاب کرد و بدون دستور او، دست به هيچ کاري نمي‌زد.

برخي از نماينده‌گان مجلس، بار ديگر به خلاف کاري و زورگويي‌هاي
نظام الدين قيصاري اشاره نموده و خواستار محاکمه او شدند.

برخي از نماينده‌گان هشدار دادند که اگر جنرال دوستم نظام الدين قيصاري را از بند آزاد کند، مردم در ولايت فراه نيز در اعتراض به بازداشت داوود مبارز يک فرمانده محلي اين ولايت از سوي نيروهاي امنيتي، به جاده‌ها بر خواهند آمد.

اصلي ترين مشکل در افغانستان، اما قومي شدن سياست در اين کشور است که بازداشت افراد و چهره‌هاي ناقض حقوق بشري و حتا تروريست نيز رنگ قومي به خود گرفته و گاهي تبديل به قهرمان مي‌شوند.

شماري از نماينده‌گان مجلس، قومي شدن سياست در افغانستان را بزرگ‌ترين مشکل اين کشور خوانده و از نماينده‌گان ديگر  و سياست گران افغانستان خواستند، به هر مسأله رنگ قومي ندهند.

نماينده‌گان مجلس تأکيد دارند که توقع مي رفت در 17 سال گذشته مسائل قومي از ميان برداشته شود، اما قومي شدن سياست بيشتر شده و اين مسأله به باور آنها بيشتر از سوي ارگ رياست جمهوري دامن زده مي‌شود.

نيروهاي امنيتي که لباس کوماندو به تن داشتند و شماري از مقام‌هاي پيشين آنها را محافظان شخصي يکي از افراد نزديک به رييس جمهوري مي‌دانند، «روز دوشنبه يازدهم ماه سرطان» امسال نظام الدين قيصاري فرمانده پوليس قيصار و نماينده ارشد جنرال دوستم در امور خيزش‌هاي مردمي را در مرکز لواي اول قول اردوي 209 شاهين در مرکز ولايت فارياب بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

اين نيروها همراه با نظام الدين قيصاري 27 محافظ او را نيز بازداشت کرده و به سختي شکنجه نيز کردند. اعتراضات ضد حکومتي و مردم در شمال پس از آن گسترده تر شد که تصاوير ويديويي از شکنجه محافظان نظام الدين قيصاري نشر شد.

اما آنچه مسلم است، بازگشت جنرال دوستم با يک فشار گسترده مردمي بر حکومت اتفاق افتاد، در غير اين صورت حکومت افغانستان پيش از اين يک بار از نشست هواپيماي حامل جنرال دوستم در ولايت بلخ جلوگيري کرده بود.

ده‌ها هزار هواداران جنرال دوستم براي بيست روز تمام در 9 ولايت شمال و شمالشرق افغانستان همه روز به جاده‌ها برآمده و در روزهاي اخير دفترهاي اداره‌هاي دولتي به‌شمول شش دفترهاي ولايتي کميسيون انتخابات  در شش ولايت را بستند.

اين اعتراض‌ها پس از آن که جنرال دوستم از هواداران‌اش خواست دست از اعتراض‌ها بردارند، خاموش شده و بنادر تجارتي نيز که مسدود شده بودند، بازشدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید