افزايش حملات بي‌پيشينه هوايي امريکا بر پايگاه‌هاي طالبان و داعش؛ در 6ماه گذشته جنگنده‌هاي امريکايي؛ 2911 بم برپايگاه‌هاي طالبان و داعشيان پرتاب کرده اند

 

حملات هوايي امريکا بر ضد گروه طالبان و داعش در افغانستان به گونة بي پيشينه افزايش يافته است.

بر بنياد آمار نشر شده، جنگنده‌هاي امريکايي، به‌شمول جنگنده‌هاي بدون سرنشين در شش ماه نخست سال روان 2911 موشک و بم را در مناطق مختلف افغانستان بر پايگاه‌ها و مراکز نظامي طالبان و داعشيان پرتاب کرده اند.

فرماندهي مرکزي قواي هوايي ايالات متحده امريکا گزارش داده است که در شش ماه نخست سال 2017 ميلادي که جنجالي ترين سال براي قواي هوايي امريکا در افغانستان خوانده شده بود، 1634 موشک و بم بر مواضع تندروان در افغانستان پرتاب شده بود، اما اين رقم در سال جاري ميلادي به 2911 افزايش يافته است.

افزون بر حملات هوايي نظاميان امريکايي، قواي هوايي افغانستان نيز حملات هوايي را در اين مدت انجام داده اند که اين حملات شامل آمار ارايه شده از سوي قواي هوايي امريکا نمي‌باشد.

حملات هوايي نظاميان افغان و خارجي که هدف آن تندروان مخالف دولت افغانستان است، در برخي موارد توأم با ادعاهاي تلفات غيرنظامي نيز بوده است.

ملل متحد گزارش داده است که در شش ماه نخست سال روان ميلادي 1692 غيرنظامي در جنگ کشته و 3430 غيرنظامي ديگر زخمي شده است که در اين ميان حملات هوايي «قواي خارجي و افغان» سبب کشته شدن 149 نفر و زخمي شدن 204 نفر شده است.

آمار امسال ملل متحد، نمايان‌گر افزايش 52 درصد تلفات غيرنظاميان افغان در اثر حملات هوايي در مقايسه با شش ماه نخست   سال 2017 ميلادي مي باشد.

افزايش حملات هوايي نظاميان امريکايي در افغانستان نشاندهنده فشار نظامي اين کشور بر هراس افگنان طالب و داعش است که به گفته فرماندهان نظامي امريکايي اين فشارها به دليل آن است، تا گروه طالبان را به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان وادارد و گروه داعش در افغانستان را نيز سرکوب نمايند.

جنرال جفري هريگين، فرمانده فرماندهي قواي مشترک در فرماندهي مرکزي قواي هوايي امريکا، گفته است که حملات هوايي تا زماني ادامه خواهد يافت که طالبان به مذاکره با حکومت افغانستان تمايل نشان دهند.

با اين‌حال، طالبان تا کنون هيچ تمايلي به مذاکره با حکومت افغانستان نداشته و همواره خواستار مذاکرات مستقيم با حکومت ايالات متحده امريکا است.

هم‌چنان، بر اساس ارقامي که فرماندهي مرکزي قواي هوايي ايالات متحده نشر کرده است، حملات هوايي سربازان امريکايي بر ضد داعش در سوريه و عراق کاهش يافته است.

بر اساس آمار قواي هوايي امريکا، در شش ماه نخست سال روان ميلادي نظاميان امريکايي 2862 راکت و بم را در سوريه و عراق پرتاب کرده است، حالان که در عين محدوده زماني در سال گذشته افزون بر 23 هزار راکت و بم در عراق و سوريه استعمال شده بود.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید