عمران خان کيست و گذشته‌اش چيست‌؟

 

احمد سعیدی

نخست بايد گفت عمران خان کيست؟ در پاکستان مخالفان عمران خان او را «طالبان خان» مي‌گويند، زيرا او، با گروه‌هاي تندرو اسلام‌گرا روابط تنگاتنگ دارد.

آقاي عمران خان از روزي‌که دست به سياست زده، از سوي ارتش و استخبارات پاکستان حمايت مي شود .

عمران خان، احمد خان نيازي در 25 نوامبر 1952 در يک خانواده ثروت‌مند در ميانوالي پاکستان به دنيا آمد. پدراش اکرام الله خان نيازي و نام مادر او  شوکت خانم است. زاد گاه پدري عمران خان منطقه کرک پشاور است، پدراش  از پشتون‌هاي پاکستان ايت و به زبان پشتو، صحبت مي‌کرد، اما عمران خان گرچه پشتون است، اما به زبان پشتو صحبت کرده نمي‌تواند.

عمران خان مکتب ابتدايي و متوسطه را در لاهور و تحصيلات عالي خود در رشته اقتصاد در دانشگاه آکسفورد بريتانيا به پايان رسانده است.

او، در سال 1974 در همان دانشگاه کپتان تيم کريکت نيز بود و در سال 1992 تيم کريکت کشور خود را به مقام قهرماني جهاني رساند.

پس از آن که عمران خان از ورزش دست کشيد، چند سال به عنوان «پلي باي» از جمله در کاباره‌ها (کلب‌هاي شبانه) در لندن کار مي‌کرد، تا آن‌که در سال 1995 با خانم جميما گولدسميت، دختر جيمي گولدسميت سرمايه دار بزرگ فرانسوي ازدواج کرد. جميما گولدسميت دين اسلام را پذيرفته بود، دو فرزند به دنيا آورد‌، پس از آن در سال 2004 اين زوج از هم جدا شدند.

عمران خان دو بار ديگر ازدواج کرده و هر دو بار طلاق صورت گرفته، از سوي ديگر او، در سال 1997 در شهر لاهور پاکستان شفاخانه خاصي را براي معالجه بيماري سرطان تأسيس کرد و آن را به نام مادر خود «شوکت خانم» مسما ساخت.

چون مادرش به مريضي سرطان وفات کرده بود پس از ايجاد شفاخانه عمران خان يک جنبش اجتماعي سياسي را به نام «تحريک انصاف» بنيان گذاشت هم‌چنان خانم ديگر عمران خان ريهام نام داشت و قبلن با راديوي بي بي سي هم‌کار بود، اين خانم از شوهر قبلي‌اش دو دختر دارد گفته مي‌شود که اين خانم در لندن مي‌خواست تغييراتي را در خانه دوست داشتني عمران خان که در لندن است وارد کند و هم‌چنان تلاش نمود، تا سگ‌هاي محبوب عمران خان را نيز از اتاق خواب بيرون نمايد، تا بتواند فضاي بيشتري به دو دخترش که از همسر سابقش هستند، اختصاص دهد.

عمران خان به خاطر دفاع از سگ‌هاي خود اين خانم را نيز طلاق داد و هم‌چنان اتهام‌هاي «رفتار غير اخلاقي بر عمران خان وارد شده است چنانچه چندي پيش يک عضو مجلس پاکستان به نام عايشه گلالي اتهام وارد کرد که عمران خان با او، روابط نا مشروع داشت.

به هر صورت عمران خان نخست وزير خواهد شد و احزاب قدرت‌مند پاکستان نتايج اين انتخابات را به آساني نخواهند پذيرفت از سوي ديگر چون عمران خان در پارلمان مرکزي پاکستان اکثريت مطلق را ندارد مجموع چوکي‌هاي حاميان عمران خان 119 است کسي مي‌تواند نخست وزير پاکستان شود که 137 کرسي در پارلمان داشته باشد، اتحاد عمران‌خان با حزب مسلم  ليگ نواز شريف به دليل اختلاف‌هاي جدي و برنامه‌هاي متفاوت که اين دو حزب دارند، امکان ندارد.

او، بايد با نماينده گان آزاد يا حزب مردم پاکستان به رهبري بلاول بوتو پسر بي نظير بوتو ايتلاف نمايد.

به قدرت رسيدن عمران خان در حکومت پاکستان بر اوضاع امنيتي و روابط بين دو کشور تغييراتي نخواهد داشت، زيرا نسبت به ديگر رهبران سياسي حکومت جديد پاکستان مشوره‌ها و عملکردهاي  ارتش آن کشور را در قبال افغانستان زيادتر مد نظر خواهند داشت.

هرچند، روز گذشته عمران خان در نخستين صحبت خود سخنان اميدوار کننده‌اي در مورد بهبودي روابط با افغانستان و تأمين صلح و ثبات در اين کشور گفت، اما آن‌ گونه که عمران خان را بيشتر به عنوان يک چهره حامي گروه‌هاي تندرو در پاکستان مي‌شناسند، بعيد به نظر مي‌رسد که او ديانت نيک‌ در قبال افغانستان داشته باشد.

از سويي‌هم گفته مي‌شود که حزب عمران به حمايت ارتش پاکستان توانسته در انتخابات برنده شود، اين درحاليست که ارتش و استخبارات پاکستان، بيشتر حامي گروه‌هاي تروريستي که در افغانستان فعاليت دارند به حساب مي‌آيند.

به هر صورت بايد، انتظار کشيد، تا ديده شود که با در نظرداشت شرايط عيني و ذهني منطقه که عمران خان برنامه‌اي را روي دست مي‌گيرد.

اما موضوع تنش حل افغانستان و پاکستان، را نبايد با تعويض چهره‌ها در حکومت پاکستان  انتظار داشت، زيرا اين تنش عوامل مختلف دارد که عمده ترين آن را مي‌توان معضله ديورند ميان دو کشور عنوان کرد و دشوار و حتا ناممکن به نظر مي‌رسد که تا بسته شدن پرونده ديورند، پاکستان دست از شرارت و مداخله گري در امور افغانستان بردارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید