يورش مسلحانه نيروهاي امنيتي جوزجان به مکتب‌هاي افغان – ترک

 

مکتب‌هاي افغان ترک در شهر شبرغان مرکز ولايت جوزجان از ساعت 11 شب جمعه شب (5اسد) به اين‌سو مسدود شده و به دانش آموزان و استادان اجازه داده نمي‌شود که وارد اين مکتب‌ها شوند.

شماري از خانواده‌هاي دانش‌آموزان که در مقابل ساختمان اين مکتب‌ها تجمع کرده اند مي‌گويند، مکتب‌هاي افغان ترک در شهر شبرغان از سوي نيروهاي امنيتي محاصره شده و حکومت افغانستان اقدام به بستن دروازه‌هاي اين مکتب کرده است.

آنان اين اقدام حکومت در شهر شبرغان را غير اخلاقي و خلاف قانون مي‌خوانند و مي‌گويند، نيروهاي امنيتي بالاي دانش آموزان اين مکتب‌ها با موترهاي آب پاش، آب پاشيده اند.

اما مسوولان امنيتي جوزجان هرگونه اقدام نظامي را در برابر مکتب‌هاي افغان ترک در شهر شبرغان رد کرده مي‌گويند نيروهاي امنيتي به منظور تأمين امنيت آن‌جا رفته اند.

فقير محمد جوزجاني فرمانده پوليس ولايت جوزجان به رسانه‌هاي محلي گفته است، به اساس تفاهم ميان دولت‌هاي افغانستان و ترکيه، مکتوب‌هاي متعددي به آنان به منظور انتقال اداره مديريت مکتب‌هاي افغان ترک به دولت ترکيه و وزارت معارف افغانستان رسيده بود و اقدام‌هاي آن‌ها نيز به اساس هدايت مقام‌هاي حکومت مرکزي انجام شده است.

او هم‌چنان گفته است، آموزگاران ترکي که از سوي دولت ترکيه به افغانستان فرستاده شده اند، به شبرغان آمده اند و از اين لحاظ روند تسليم دهي مديريت مکتب‌هاي افغان ترک به دولت ترکيه به اساس هدايت دولت افغانستان آغاز شده است.

فرمانده پوليس جوزجان تاکيد کرده است که در جاهاي که اين مکتب‌ها فعاليت دارند، زمين‌ها ملکيت وزارت معارف افغانستان است. آقاي جوزجاني افزود، پيش از اين مکتوب‌هاي را به   منظور انتقال مديريت مکتب‌هاي افغان ترک از مديران پيشين آن به مديران جديد دولت ترکيه، به اداره اين مکتب‌ها فرستاده اند و زمان تسليم دهي آن را نيز مشخص ساخته بودند که روز جمعه، به پايان رسيده است.

در عين حال، عبدالحي يشين رييس معارف ولايت جوزجان مي‌گويد، دو مکتب دخترانه و پسرانه افغان ترک در شهر شبرغان فعاليت دارند که بر اساس فيصله شوراي وزيران و موافقت نامه وزارت معارف کشور با دولت ترکيه تصميم بر آن شده است که مديريت اين مکتب‌ها به وزارت معارف افغانستان منتقل گردد.

رييس معارف جوزجان مي‌گويد، اين موضوع را پيش از اين با فرستادن مکتوب به اداره مکتب‌هاي افغان ترک در اين ولايت رسانيده بودند که با پاسخ منفي آن‌ها رو به رو شده بودند.

او مي گويد، هيچ گونه اقدام نظامي در برابر مکتب‌هاي افغان – ترک صورت نگرفته و روند انتقال مديريت اين مکتب‌ها تحت نظر هيأت مؤظف آغاز کرده اند.

تصاوير ويديويي که برخي رسانه‌ها به آن دست يافته اند، نشان مي‌دهد که موترهاي آب‌پاش بر دانش آموزان و آموزگان آب مي‌پاشند و نيروهاي پوليس در تلاش دور کردن اين افراد با زور از نزديک مکتب هستند.

جنجال مکتب‌هاي افغان – ترک و دولت افغانستان از حدود نزديک به يک سال به اين‌سو ادامه دارد و مديران پيشين اين مکتب‌هاي افغان – ترک  تاکيد دارند که آن‌ها قرباني سياست‌هاي دولت افغانستان و ترکيه شده اند و دو دولت مي‌خواهند اين موسسه آموزشي را سياسي ساخته و زير نظر دولت ترکيه در بياورند.

دولت ترکيه باور دارد که اين مکتب‌ها با هزينه فتح الله گولن روحاني پرنفوذ ترکي که در امريکا در تبعيد به سر مي‌برد، پرداخته مي‌شود و در آن فعاليت‌هاي ضد دولت ترکي صورت مي‌گيرد. دولت ترکيه اين اقدام را پس از کودتاي ناکام سال گذشته روي دست گرفت که ادعا مي‌شود با تحريک فتح الله گولن در اين کشور انجام شده بود.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید