ترکيه کنفرانسي را براي حل بحران سوريه برگزار مي کند

 

ترکيه مي خواهد به تاريخ 7 سپتمبر سال روان ميلادي در استانبول با روسيه، فرانسه و آلمان درباره تحولات در جنگ داخلي سوريه صحبت کند.

دونالد ترامپ در اين اجلاس شرکت نخواهد داشت، اما ديگر رهبران سياسي که اردوغان رييس جمهوري ترکيه در اوايل ماه سپتمبر در اجلاس سوريه مي خواهد دعوت کند، بسيار تأثيرگذار هستند.

رجب طيب اردوغان، رييس جمهوري ترکيه، به خبرنگاران کشورش گفت که ما مي خواهيم ببينيم که چه کار مشترکي را مي توانيم انجام دهيم. او در ادامه گفته است که در چهارمين اجلاس به مسايل منطقه اي هم خواهيم پرداخت. برلين، مسکو و پاريس هنوز از خود واکنشي نشان نداده اند.

هفته گذشته، انگلا مرکل صدراعظم آلمان با سرگيي لاوروف وزير خارجه روسيه، والري گراسيموف رييس ستاد نيروهاي مسلح روسيه و هايکو ماس وزير خارجه آلمان در برلين، در مورد وضعيت در سوريه  گفت‌وگو کرده است. به قول منابع روسي، اين نشست براي اين بود که چگونه شرايط براي بازگشت پناهجويان به سوريه ممکن گردانيده شود و چگونه مي توان روند صلح را ارتقاء داد. لاروف و گراسيموف همچنين با بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل در بيت المقدس و امانويل مکرون، رييس جمهوري فرانسه در پاريس ديدار کردند و در مورد سوريه با هم مذاکره نمودند.

روسيه از بشار الاسد، رييس جمهوري سوريه در جنگ داخلي حمايت مي کند، در حالي که ترکيه از شورشيان مخالف رژيم سوريه حمايت مي کند. اخيرن بشار الاسد اعلام کرده است که مي خواهد، شهر ادلب در شمال غربي کشور را که دژ محکم شورشيان به شمار مي رود، باز پس گيرد؛ اما ترکيه مي خواهد از اين کار جلوگيري کند؛ زيرا احتمالن سوريايي ها به دليل جنگ به ترکيه فرار خواهند کرد. امروز دوشنبه و فردا سه شنبه، سه کشور روسيه، ايران و ترکيه در شهر سوچي روسيه وضعيت سوريه را با هم مشترکن بررسي مي کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید