ترامپ؛ اگر دموکرات‌ها با پيشنهادهاي مهاجرتي مخالفت کنند، دولت را تعطيل مي‌کنم

 

       

رييس‌جمهوري امريکا تهديد کرده است در صورتي که دموکرات‌ها از راي‌دان به پيشنهادهاي او، در زمينه مهاجرت از جمله ساخت ديوار مرزي ميان ايالات متحده و مکزيک خودداري کنند، دولت را تعطيل خواهد کرد.

دونالد ترامپ در توئيتي نوشته است: “در صورتي که دموکرات‌ها به ما براي امنيت مرزها از جمله ديوار راي ندهند، دولت را تعطيل مي‌کنم.”

او، افزوده که امريکا بايد از شر لاتاري هم خلاص شود و به سيستمي برسد که مهاجرت به اين کشور بر اساس شايسته‌گي صورت پذيرد.

آقاي ترامپ هم‌چنان نوشته؛ “ما مي‌خواهيم افراد برجسته وارد کشورمان شوند.”

توئيت رييس‌جمهوري امريکا چند روز پس از ديدار او، با پل رايان، رييس مجلس نماينده‌گان امريکا، و ميچ مک‌کانل، رهبر اکثريت سنا، صورت مي‌گيرد.

آقاي مک‌کانل هفته‌ گذشته در گفت‌و‌گو با راديو «کنتاکي» گفته بود که دولت امريکا تعطيل نخواهد شد. او، در عين حال گفت که موضوع تأمين منابع مالي مرزي تا پيش از انتخابات ميان‌دوره‌اي ماه نوامبر قابل حل نيست.

از جمله وعده‌هاي انتخاباتي رييس‌جمهوري امريکا، ساخت ديوار مرزي ميان ايالات متحده و مکزيک براي مقابله با مهاجرت غيرقانوني از مکزيک و وادار کردن اين کشور به پرداخته هزينه آن بود؛ موضوعي که از سوي مکزيک رد شده است.

کنگره با قسمتي از بودجه مورد نياز ترامپ براي اين موضوع موافقت کرده، اما نه به اندازه‌اي که او، درخواست کرده بود.

رييس‌جمهوري امريکا هم‌چنان خواستار تغييراتي در قوانين مهاجرتي از جمله قوانين لاتاري شده است که افراد بر اساس قرعه‌کشي مي‌توانند ويزاي مهاجرت به ايالات متحده را دريافت کنند.

او، خواستار توقف آزاد کردن مهاجران غيرقانوني در امريکا به جز در موارد حضور آن‌ها در دادگاه است. تغيير سيستم مهاجرتي امريکا بر اساس شايسته‌گي به جاي پيوندهاي خانواده‌گي نيز از ديگر خواسته‌هاي رييس‌جمهوري ايالات متحده در اين زمينه است.

دموکرات‌ها و شماري از محافظه‌کاران با برخي از خواسته‌هاي دونالد ترامپ مخالف هستند.

سال مالي دولت فدرال در 30 سپتامبر به پايان مي‌رسد و قانون‌گذاران اين کشور نيز بخش عمده را سرگرم کمپاين‌هاي انتخاباتي خود براي راي‌گيري ميان‌دوره‌اي نوامبر خواهند بود. اين به آن معني است که کنگره امريکا فرصت زيادي براي پرداختن به لايحه مهاجرتي ترامپ تا قبل از پايان سال مالي ندارد.

خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داده است: “تعطيلي دولت امريکا در روز اول سال مالي جديد (اول) اکتبر در واقع به معناي پذيرش ريسک بالاي سياسي از سوي آقاي ترامپ است، چون ماه بعد از آن قرار است انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره برگزار شود و اين بدان معنا است که کنترل جمهوري‌خواهان هم در سنا و هم در مجلس نماينده‌گان در معرض خطر قرار مي‌گيرد.

جمهوري خواهان مجلس نماينده‌گان در ماه جاري ميلادي با لايحه پنج ميليارد دالري براي ساخت ديوار مورد نظر ترامپ در سال آينده موافقت کردند که رقمي قابل توجه است.

دموکرات‌ها نيز با آن که مدت‌ها با تأمين مالي ساخت ديوار يادشده مخالف بودند، اما نتوانستند مانع از راي ‌آوردن آن شوند.

توئيت ترامپ چند روز پس از آن منتشر شد که مقام‌هاي رسمي دولت امريکا اعلام کردند 1800 نفر از کودکاني که در مرز امريکا و مکزيک از والدين خود جدا شده بودند، بار ديگر به هم پيوسته‌اند.

آقاي ترامپ پيشتر در اين زمينه گفته بود که عبور غيرقانوني از مرز امريکا داراي «عواقبي» است و فرقي نمي‌کند افرادي که اين اقدام را انجام مي‌دهند فرزند داشته باشند يا نه، ضمن اين که بسياري از آن‌ها از کودکان براي اهداف شوم خود استفاده مي‌کنند.

او، از کنگره خواسته بود براي اصلاح بدترين و ناقص‌ترين قوانين مهاجرتي دنيا که به نظر او، در امريکا است، اقدام کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید