جنرال دوستم برای رهایی قیصاری به دیدار اشرف غنی رفت

 

 

پیش از چاشت روز دوشنبه جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری به ارگ رفت و با محمد اشرف غنی رییس جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دیدار پس از حدود پانزده ماه صورت می‌گیرد و در آن محمد سرور دانش و داکتر عبدالله عبدالله نیز حضور داشتند.

هرچند ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای، هدف این دیدار رییس جمهوری و معاون‌اش را گفت‌وگو در مورد اوضاع کشور خوانده است، اما برخی رسانه‌ها به نقل از نزدیکان جنرال دوستم گزارش داده اند که آقای دوستم به هدف رهایی نظام الدین قیصاری به دیدار رییس جمهورغنی رفته و در این دیدار در مورد رهایی آقای قیصاری  و راه اندازی عملیات تصفیه‌یی در ولایت‌های شمال، رییس جمهوری و معاون‌اش گفت‌وگو کرده اند.

هم‌چنان در این دیدار آقای دوستم از رییس جمهوری خواسته است که افرادی که با محافظان نظام الدین قیصاری بدرفتاری کرده و دست به شکنجه و قتل آن‌ها زده اند، باید محاکمه شوند.

آقای دوستم به تاریخ 31 سرطان پس از چهارده ماه تبعید در ترکیه به کابل باز گشت و در دفتر کارش به هوادارانش گفت، به زودی در مورد رهایی نظامی الدین قیصاری با رییس جمهوری صحبت می‌کند و اگر او آزاد نشود دوباره به ترکیه خواهد رفت.

آقای دوستم به هوادارانش گفت:”مردم شمال خواهان برگشت دوستم و آزاد شدن فرمانده قیصاری بودند، امروز ما آمدیم، روز دیگه نظام الدین قیصاری هم می‌آید. اگر مشکل نظام الدین قیصاری را حل نتانستم پس میرم.”

آقای دوستم در آن زمان گفت که برخورد با نظام الدین قیصاری و محافظان‌اش یک عمل وحشیانه و غیر عادلانه بوده و بازداشت نظام الدین قیصاری در نتیجه گزارش‌های عقده مندانه شماری از افرادی صورت گرفته است که منافع شان با وجود قیصاری در ولایت فاریاب را با خطر رو به رو می‌دید.

او گفت، کاری که با نظام الدین قیصاری و محافظان او شده است، افراد طالبان نیز انجام نداده بودند.

حکومت افغانستان که پیش از این، از بازگشت آقای دوستم به افغانستان جلوگیری می‌کرد و باری نیز هواپیمای حامل او، را اجازه نشست در فرودگاه مزار شریف نداد، پس از بیست روز اعتراض گسترده مردمی در ۹ ولایت شمالی و شمال شرقی افغانستان و دو ولایت کابل و هرات، مجبور شد که برای آمدن جنرال دوستم با او گفت‌وگو و مذاکره کند.

اعتراضات ضد حکومت هواداران جنرال دوستم پس از آن آغاز شد که ماموران نظامی حکومت که لباس نظامیان ویژه ارتش را در تن داشتند، به تاریخ یازدهم سرطان امسال، نظام الدین قیصاری را همراه با ۲۷ محافظ اش در شهر میمنه بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

این اعتراضات زمانی بیشتر و جدی تر شد که تصاویر ویدیویی از شکنجه سخت افراد نظام الدین قیصاری در رسانه‌ها نشر نشد و اعتراض کننده‌گان تمامی دفترهای حکومت به‌شمول دفترهای کمیسیون انتخابات در  ولایت‌های شمال افغانستان را بستند.

نظام الدین قیصاری از کلیدی ترین فرماندهان جنرال دوستم در ولایت فاریاب بود که افزون بر این که مسوولیت فرماندهی پولیس ولسوالی قیصار را برعهده داشت، فرمانده عمومی خیزش‌های مردمی را نیز عهده داربود. او یکی از جدی ترین چهره‌های ضد طالبانی در شمال به ویژه در ولایت فاریاب بود که گفته می‌شود، هفت هزار نظامی داشت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید