وزارت صحت از افزايش بيماري” زردي” در کشور هشدار داد

 

وزارت صحت عامه کشور، بيماري زردي را يک بيماري خاموش و خطرناک خوانده و مي‌گويد که اين بيماري در ميان مردم روز به روز رو به افزايش است.

از روز جهاني مبارزه عليه بيماري زردي روز دوشنبه (8 اسد) با شعار “خون خود را براي زردي معاينه کنيد!” در کابل تجليل شد.

داکتر فيروز الدين فيروز، وزير صحت عامه در اين مراسم،‌ بيماري زردي را يک بيماري خاموش و خطرناک عنوان نموده گفت:” با تأسف اين بيماري در ميان مردم روز به روز رو به افزايش است.تاکنون در افغانستان از ميان 12 ميليون تن که خون آنان معاينه شده است حدود 40 هزار تن مبتلا به زردي سياه يا نوع B و 18 هزار تن مبتلا به زردي سفيد يا نوع C مي‌باشند.”

آقاي فيروز بيان داشت که سازمان صحي جهان و سازمان ملل متحد در چار چوب يک برنامه بزرگ تلاش دارند تا انواع بيماري زردي را تا سال 2030 محدود سازند. وزارت صحت عامه نيز در همين راستا تلاش مي‌کند، تا شيوع اين بيماري را الي سال 2030 در کشور به حد اقل برساند.

به گفته او،‌ وزارت صحت عامه خدمات وقايوي بيماري زردي را در 16 ولايت بزرگ کشور به شمول کابل، هرات، بلخ، کندهار، ننگرهار، کندز، غزني، بدخشان، کنر، پکتيا، هلمند، پروان، خوست، نيمروز، فراه و دايکندي ارائه مي‌کند.

براساس معلومات وزارت صحت عامه،‌ در حدود پنج‌هزار تن در سال 1396 تحت واکسين زردي نوع B قرارگرفته و در حدود شش‌هزار تن در سال 1397 ازاستفاده کننده‌گان زرقي مواد مخدر تحت واکسين هيپاتيت قرار خواهند گرفت.

اين وزارت براي نخستين بار تداوي بيماري زردي نوع C را براي بيست‌هزار تن بيمار در کشور آغاز نموده است.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، بيماري زردي سالانه جان يک و نيم ميليون انسان را در جهان مي‌گيرد.

شمار مبتلايان به ويروس زردي به 300 ميليون تن در جهان مي‌رسد و به همين دليل سازمان صحي جهان در سال 2010 ، روز بيست و هشتم جولاي را به نام روز جهاني هيپاتيت نام گذاري کرد. در حقيقت سازمان صحي جهان با اين نام‌گذاري از همه کشورهاي جهان خواسته است تا در پيوند به محدود سازي اين بيماري بايد برنامه‌هاي مشخصي داشته باشند و اين بيماري را مهار سازند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید