تاجيکستان آموزش‌ديده‌گان در قم را مسوول قتل گردش‌گران خارجي مي‌داند

 

وزارت امور داخله تاجيکستان با انتشار خبرنامه‌اي «حزب ممنوعه نهضت اسلامي و آموزش‌ديده‌گان در ايران» را مسوول حمله اخير به گردش‌گران خارجي در اين کشور دانسته است.

روز يک‌شنبه، در منطقه دَنغَره واقع در 100 کيلومتري جنوب  شهردوشنبه، پايتخت تاجيکستان، يک چند مرد ناشناس که بر يک موتر سوار بودند، چهار بايسکيل ‌سوار خارجي را عمدن زير گرفت و سپس سرنشينان موتر با چاقو به دوچرخه‌سواران حمله کردند.

قربانيان، دو شهروند امريکايي، يک هلندي و يک شهروند سويدني هستند که سه تن آن‌ها جاي درجاي باختند و يک تن شان در بيمارستان درگذشت. دست‌کم سه شهروند خارجي ديگر از جمله يک فرانسوي نيز در اين رويداد زخمي شده‌اند.

خبرنامه  وزارت داخله تاجيکستان، افراد حزب نهضت اسلامي تاجيکستان به رهبري حسين عبدال‌صمدف اقدام به قتل اين جهان‌گردان کرده‌اند.

در خبرنامه اين وزارتخانه آمده است که عبدال‌صمدف چهار بار در قم و مازندران آموزش‌هاي عقيدتي و نظامي ديده است.

در بخش خبرنامه آمده است که حمله‌کننده‌گان در حال فرار به افغانستان بوده‌اند و اطلاعات مندرج در اين خبرنامه از اعترافات يکي از بازداشت ‌شده‌گان به دست آمده است.

وزارت داخله تاجيکستان سند و مدرکي در مورد محتواي خبرنامه خود ارائه نکرده است.

محي‌الدين کبيري، رهبر در تبعيد حزب نهضت اسلامي، در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز ضمن تکذيب دست داشتن حزب او، در اين قتل‌ها گفته‌است که دولت تاجيکستان قصد دارد، با صدور اين خبرنامه توجه را از جنايت‌کاران واقعي منحرف کند.

خبرنامه وزارت داخله تاجيکستان يک روز پس از آن منتشر شده که گروه حکومت اسلامي (داعش) مسووليت اين حمله را برعهده گرفتند.

وب‌سايت اعماق، وابسته به گروه داعش، روز دوشنبه، بدون اشاره به جزئيات يا ارائه سندي، اين ادعا را مطرح کرده است.

اعماق، مهاجمان را سربازان داعش معرفي کرده که روز يک‌شنبه در راستاي درخواست اين گروه از وفاداران خود براي حمله به شهروندان دولت‌هاي ائتلاف عليه گروه داعش اين اقدام را انجام داده‌اند.

پيش از اين گزارشي از حمله تروريستي به خارجيان در تاجيکستان منتشر نشده بود.

رمضان رحيم‌زاده، وزير کشور تاجيکستان از تشکيل يک گروه براي بررسي حادثه خبر داده که زير نظر شخص امام‌علي رحمان، رييس جمهوري اين کشور فعاليت مي‌کند.

به گفته آقاي رحيم‌زاده، راننده موتر و همراهان او، پس از زيرگرفتن عمدي گردش‌گران دوچرخه‌سوار، پياده شده و به وسيله اسلحه و چاقو به آن‌ها حمله کردند.

بر اساس اين گزارش، بر روي اجساد قربانيان، آثار جراحت‌هاي ناشي از اصابت چاقو وجود داشته است.

آن‌طور که مقام‌هاي محلي اعلام کرده‌اند دست‌کم يک نفر در ارتباط با اين حمله بازداشت شده و يک نفر ديگر نيز در درگيري با ماموران امنيتي کشته شده است.

پيش از اين گزارش شده بود که دو نفر از مهاجمان کشته و چند نفر نيز در اين ارتباط بازداشت شده‌اند.

پوليس تاجيکستان هم‌چنان با اعلام هويت سه مرد جوان،‌ از تحت تعقيب قرار داشتن آن‌ها در ارتباط با اين حمله خبر داده است.

به گفته پوليس،  موتري در نزديکي روستاي «توربولکف» پيدا شده که به نظر مي‌رسد همان موتري است که در حمله به گردش‌گران مورد استفاده قرار گرفته است.

يکي از شاهدان عيني به خبرنگار سرويس تاجيکستان گفته است که اين حمله، اتفاقي نبود و يکي از زخمي‌شده‌گان به او گفته که راننده موتر و همراهان او، پس از زيرگرفتن آن‌ها از موتر پياده شده و با چاقو به آن‌ها حمله کردند.

سفارت امريکا در تاجيکستان نيز با انتشار بيانيه‌اي اين موضوع را تائيد کرده و شمار گردش‌گران مورد تهاجم را هفت نفر اعلام کرده است.

اين بيانيه ضمن محکوم کردن اين حمله، از شهروندان امريکايي خواسته با اين که مدرکي دال بر تهديد آن‌ها وجود ندارد، اما نسبت به اطراف خود توجه بيشتري داشته باشند.

سفارت هالند نيز اعلام کرده شهروند کشته‌شده اين کشور در اين حمله، مردي 56 ساله بوده و يکي از مجروحان نيز شهروند 58 ساله اين کشور بوده است.

امام‌علي رحمان، رييس جمهوري تاجيکستان در پيامي ضمن هم‌دردي با دونالد ترامپ، هم‌تاي امريکايي خود، اين حمله را اقدامي بي‌رحمانه توصيف کرده است.

حمله به گردش‌گران خارجي در تاجيکستان در حالي رخ داده که اين کشور براي گسترش صنعت جهان‌گردي خود و جذب گردش‌گران خارجي به شدت تلاش مي‌کند.

تاجيکستان نيز هم‌چون بسيار ديگري از کشورهاي آسياي ميانه با گروه‌هاي افراط‌‌گرا دست و پنجه نرم مي‌کند و گزارش‌ها حاکي از پيوستن صدها شهروندان اين کشور به گروه داعش است.

تاجيکستان حزب نهضت اسلامي را در سال 2015 به عنوان يک سازمان تروريستي ممنوع کرد و ده‌ها تن از مقام‌ها و اعضاي آن را زنداني کرد. تا آن زمان حزب نهضت اسلامي تنها حزب اسلام‌گراي قانوني در آسياي مرکزي بود.

حزب نهضت اسلامي براي نخستين بار در سال 1993 ممنوع شد، اما در سال 1998 پس از پايان جنگ داخلي تاجيکستان مجدداً قانوني شده بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید