نخستين انتخابات زيمبابوه پس از برکناري رابرت موگابه برگزار شد

 

نخستين انتخابات زيمبابوه پس از برکناري رابرت موگابه رييس جمهوري پيشين اين کشور، برگزار شد. ناظران اتحاديه اروپا گفته اند، راي گيري در برخي مناطق به خوبي و در برخي مناطق ديگر کاملن بي‌نظم و ترتيب انجام شد.

به گزارش، رويترز در اين انتخابات امرسون منانگاوا رييس جمهوري کنوني و متحد قديمي رابرت موگابه با نلسون چاميزا رهبر 40 ساله حزب جنبش دموکراتيک تغيير رقابت مي‌کند.

تازه‌ترين نتايج شمارش آرا نشان مي دهد که آقاي منانگاوا با فاصله اندکي از رقيب خود جلوتر است.

پس از 37 سال حکومت رابرت موگابه زيمبابوه براي لغو تحريم‌ها عليه اين کشور، جلب کمک مالي و سرمايه گذاري خارجي نيازمند يک انتخابات معتبر است.

المار بروک، رييس ناظران اتحاديه اروپا گفته است، بسياري از راي دهنده‌گان به خصوص زنان جوان به خاطر تأخير طولاني حوزه‌هاي راي گيري را ترک کردند. او هم‌چنان گفته است، اتحاديه اروپا در مورد نحوه قضاوت در مورد اين انتخابات به نتيجه قطعي نرسيده است.

آقاي بروک درشهر حراره به خبرنگاران گفته است: «در برخي از حوزه‌هاي راي گيري همه چيز به خوبي پيش رفت ولي در برخي ديگر از حوزه‌ها راي گيري کاملن بي‌نظم و ترتيب بود، مردم عصباني مي شدند و مي‌رفتند. براي ما هنوز مشخص نشده که اين وضعيت تصادفي و يا به دليل سازماندهي بد بود.»

نلسون چاميزا گفته است، در شهرها که او از حمايت بيشتري برخوردار است تلاش شده راي دهنده‌گان را «منکوب و کلافه» کنند. او براي اثبات ادعاي خود مدرکي ارائه نداد و کميسيون انتخابات زيمبابوئه نيز تاکنون در اين مورد اظهار نظري نکرده است.

رابرت موگابه پس از حدود هشت ماه غيبت شب پيش از انتخابات اعلام کرد به حزب مخالف دولت راي خواهد داد و امرسون منانگاوا او را متهم کرد که با آقاي چاميزا معامله کرده است.

خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داده است که ادعاهاي نلسون چاميزا در مورد اقدامات عامدانه براي کاستن از راي حاميان او حساسيت در مورد نحوه برگزاري راي گيري و احتمال بروز اختلاف بر سر نتايج آن را تشديد کرده است.

ميزان شرکت مردم در انتخابات بالا بود و انتخابات برخلاف گذشته صلح آميز برگزار شد. حتا مردم وقتي ديدند رابرت موگابه براي راي دادن آمده او را تشويق کردند.

امرسون منانگاوا، رييس جمهور کنوني و معاون سابق رابرت موگابه وعده داده که براي احياي مشروعيت زيمبابوه در جامعه بين المللي و جلب سرمايه گذاري خارجي انتخابات به بهترين نحو برگزار خواهد شد. ولي اگر ثابت شود درست انجام نشده وضعيت وخيم اين کشور تشديد خواهد شد.

نلسون چاميزا در پيامي در شبکه توئيتر نوشته است: «به نظر مي‌رسد که با به وجود آوردن تأخيرهاي غيرضروري عامدانه تلاش مي‌شود راي دهنده‌گان را در شهرها منکوب و کلافه کنند.» در عين حال اذعان کرد که ميزان شرکت مردم بالا بوده است.

برخي از صاحب‌نظران از فضاي سياسي آزادتر زيمبابوه استقبال کرده اند، اما در مورد جانب‌داري رسانه‌هاي دولتي، عدم شفافيت در نحوه چاپ برگه‌هاي راي و اعمال نفوذ رهبران سنتي طرف‌دار حکومت که قاعدتاً بايد بي‌طرف باشند اظهار نگراني کردند.

کميسيون انتخابات زيمبابوه که در گذشته پيروزي‌هاي مکرر رابرت موگابه در انتخابات را مهندسي مي‌کرد، اعلام کرده که اين راي گيري آزاد و عادلانه است.

رابرت موگابه 94 ساله از زمان استقلال کشور در سال 1980 تا نوامبر سال گذشته که تحت فشار ارتش مجبور شد کناره گيري کند بر زيمبابوه حکومت کرد و اکنون اکثر مردم کشور مشتاقانه در آرزوي تغيير هستند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید