مردم درزاب: ما از اعضاي تسليم شده داعش انتقام مي‌گيريم

 

نماينده‌گان ده هزار خانواده بي‌جا شده که در حال حاضر در شهر شبرغان مرکز ولايت جوزجان در بي‌سرنوشتي به سر مي‌برند، هشدار داده اند که اگر دولت غرامت جنگي، تلفات جاني و خسارات مالي  که از طرف  گروه داعش در طول يک‌سال  گذشته بر آن‌ها وارد شده‌است را نپردازد، آن‌ها به شکل ديگري انتقام خود را از گروه داعش خواهند گرفت.

رحمت الله حشر يک بزرگ قومي درزاب به نماينده‌گي از مرد‌ها و خانم آيگل به نماينده‌گي زنان اين ولسوالي به «راديو آزادي» گفته اند، اين گروه به صلح نپيوسته اند، بلکه با فشاري که از سوي گروه طالبان بر آن‌ها وارد شده، به دولت تسليم شده‌ و پناه آورده اند.

آقاي رحمت الله حشر گفته است: «ما مردم تقاضاي غرامت جنگي، خسارات و تلفات جاني و مالي مردم خود هستيم، اين‌ها چه جفايي بالاي ما مردم نکرده‌اند. مردم درزاب هيچ وقت آنآن را نمي‌بخشند.»

خانم ايگل گفته است: « شوهر من که رييس شوراي روستا بود را داعشي‌ها کشتند، داخل خانه من شدند اعضاي فاميل من را بي‌ستر کردند، زنان را زنا کردند و بچه‌هاي ما را با خود بردند که تا هنوز لادرک هستند.»

لطف الله عزيزي والي جوزجان در حالي که از ريشه کن شدن گروه داعش در جوزجان خبر داده، تاکيد کرده است که اگر ادعاي بد رفتاري اعضاي تسليم شده گروه داعش بر مردم منطقه ثابت شود و مدارک در اين خصوص ارائه شود، آنان محاکمه خواهند شد.

او افزوده است: «اميدوار هستيم که با ريشه‌کن شدن اين گروه در ولايت ما ده هزار خانواده که از درزاب به شهر شبرغان بي‌جا شده‌اند، به خانه‌هاي‌ شان برگردند. و دروازه‌هاي 50 باب مکتب مسدود شده دوباره باز شود.»

در همين حال مولوي حبيب الرحمان سردسته عمومي گروه داعش در شمال در در مورد اتهام‌هاي که از سوي مردم بر آنان وارد است، گفته است، اگر در اين مورد کسي اسناد، شواهد و ثبوتي را ارائه کند، حاضر اند که عاملان اين قضيه محاکمه شوند.

اين سردسته عمومي داعش که با 250 تن از زير دستان‌اش و با سلاح‌هاي دست داشته شان به نيروهاي امنيتي تسليم شده، گفته است، حکومت به آنان تعهد سپرده است تا امنيت‌شان را تأمين کند در غير آن گروه ديگري از داعش آن‌ها را خواهند کشت.

او افزود: «فعلن که با 250 نفر به دولت پيوستيم، اگر همين لحظه امنيت ما تأمين نشود جان ما در خطر است. ما از دولت مي‌خواهيم که امنيت ما را بگيرد.»

در بين اعضاي 250 نفري اين گروه داعش کودکان و نوجوانان نيزديده مي‌شوند.

يکي از اين نو جوانان اجمل 13 ساله است که غير از داعش ديگران را کافر مي‌شناسد.

اين نو جوان داعشي که به گفته خودش در يکي از مدارس ديني پاکستان آموزش نظامي و درس و تعليم ديني ديده است مي گويد: «ما بر عليه دولت و طالبان مي‌جنگيم، آن‌ها کافر هستند، آياتي را که من براي تان به خوانش مي‌گيرم در آن گفته شده که پيغمبر ما کسي‌که ريش نداشته از او روي گشتانده پس کساني‌که ريش مي‌تراشند در پيش ما کافر هستند.»

هر چند مقامات محلي جوزجان پيوستن 250 تن از اعضاي گروه داعش در اين ولايت را فال نيک گرفته و از ريشه کن شدن اين گروه در ولسوالي درزاب سخن مي‌زنند، اما شماري از مردم با ابراز نگراني مي‌گويند، اين گروه از روي مجبوريت تسليم دولت شده اند سلاح‌هاي زيادي را در مناطق کوهستاني درزاب پنهان کرده اند و امکان دارد دوباره در صف داعش بروند و بر عليه دولت بجنگند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید