حکومت از اعلام آتش‌بس با طالبان چه می‌خواهد؟

 

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که حکومت برای برقراری آتش بس، در روز‌های عید قربان آماده است.

محمد اکرم خپلواک نماینده محمد اشرف غنی در امور سیاسی و رییس دبیرخانه شورای صلح، روز گذشته، در نشستی در کابل گفت که حکومت برای برقراری آتش بس، در روزهای عید قربان آماده‌گی کامل دارد.

به گفته‌ی او، محمد اشرف غنی، پرچم صلح را به دست علما داده و هر طرحی که به منظور جلوگیری از خشونت‌ از سوی علما پیشنهاد شود، مورد قبول حکومت قرار خواهد گرفت.

ارگ در ماه رمضان سیزده روز آتش بس در برابر طالبان اعلام کرد و گروه طالبان نیز در سه روز عید سعید فطر آتش بس اعلام کردند.

افراد گروه طالبان در روزهای عید، وارد شهرهای افغانستان به‌شمول کابل پایتخت شدند که حضور افراد این گروه سبب نگرانی جدی در میان شهروندان افغانستان شده بود.

از سویی‌هم، رسانه‌های کشور، گزارش کرده اند که گروه طالبان در ولایت هرات در غرب کشور با پخش شب‌نامه‌ای، خواهان آتش بس در روزهای عید قربان شده اند.

هرچند ریاست جمهوری مدعی است که آتش بس سیزده روزه حکومت در برابر گروه طالبان و آتش بس سه روزه گروه طالبان در روزهای عید رمضان، تأثیرات جدی بر روند صلح در افغانستان داشته و پس از آن آتش بس، شماری از جنگ‌جویان طالبان که به شهرها آمده بودند، دوباره به صفوف این گروه برنگشتند.

آتش بس حکومت و طالبان در روزهای عید سعید فطر هرچند، با استقبال شهروندان افغانستان روبرو شد، اما برخی از آگاهان سیاسی و نظامی در کشور به این باور اند که حکومت افغانستان از آتش بس عید سعید فطر استفاده لازم کرده نتوانست، اما افراد گروه طالبان با استفاده از آن آتش بس توانستند به اهدافی که تعیین کرده بودند برسند، زیرا پس از روزهای عید سعید فطر، طالبان به گونۀ بی‌پیشنه بر پاسگاه‌های امنیتی و مراکز ولسوالی‌ها  در برخی ولایت‌های کشور، حملات تهاجمی انجام دادند که در پی آن حملات صدها نیروهای امنیتی را به گلوله بستند.

پرسشی که در خصوص اعلام آتش بس بی‌قید و شرط از جانب ارگ به میان می‌آید این که آقای غنی گاهی با اعلام آتش بس و گاهی هم با پیشنهاد بی‌قید و شرط به گروه طالبان، به دنبال چیست و چه می‌خواهد؟  زیرا طالبان هم‌واره پیشنهادهای او، مبنی بر گفت‌وگوهای صلح را رد کرده و گفته اند، آنان با حکومت افغانستان مذاکره نمی‌کنند، بنا بر این حکومت با انجام این چنین اقدام‌های که پیامد آن جز افزایش تلفات نیروهای امنیتی و تضعیف حکومت پیامد دیگری در قبال نداشته چه می‌خواهد؟

از سویی‌هم، حال که مشخص شد، نماینده‌گان طالبان مصروف گفت‌وگو و مذاکره با امریکایی‌ها هستند و در این میان نقش شورای صلح به نماینده‌گی از حکومت افغانستان تنها استقبال کردن است، دیگر، به نظر نمی‌رسد، حرفی میان ارگ و طالبان برای گفتن باقی مانده باشد که به خاطر تسهیل آن ارگ از برقراری آتش بس در روزهای عید قربان خبر می‌دهد.

واقعیت امر این است که آقای غنی در سه سال و اندی که از عمر حکومت‌اش می‌گذرد، مانند سیزده سال حکومت آقای کرزی، طرح و برنامه‌ی برای صلح و گفت‌وگو با مخالفان مسلح‌ خود نداشت و تنها در موارد خاص برنامه‌هایی را که هدف و پیامد آن مشخص نبود، مانند اعلام آتش بس در روزهای عید سعید فطر را عملی کرد که این بی‌برنامه‌گی حکومت، طالبان و حامیان آن‌ها را بیشتر جسورساخت تا پیشنهادهای بی‌قید وشرط آقای غنی را نادیده بگیرند و این گروهک تروریستی خود را بزرگ‌تر آن قلم‌داد کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید