صدها داعشي پاکستاني تبار انگليسي وارد افغانستان شده اند

 

سيد طيب جواد، سفير افغانستان در بريتانيا گفته است که جنگ‌جويان انگليسي داعش، وارد شرق افغانستان شده اند.

آقاي جواد در گفت‌وگو با روزنامه انگليسي «ديلي ميل» گفته است، داعشيان که شهروندان بريتانيا بيشترشان اصالتن پاکستاني هستند، اخيرن در منطقه مرزي ميان افغانستان و پاکستان ديده شده اند.

به گفته او، اين افراد نه تنها که براي امنيت افغانستان يک تهديد بزرگ است، بلکه مي‌توانند، يک تهديد بزرگ عليه انگلستان نيز به شمار روند.

سفير افغانستان در بريتانيا هم‌چنان گفته است، حدود 900 شهروند بريتانيا که به عراق و سوريه رفته بودند، درحال حاضر در مورد محل بود وباشِ آنان اطلاع دقيقي در دست نيست و ممکن است اين افراد هم به افغانستان رفته باشند.

به گفته‌ي آقاي جواد، افراد خارجي داعش درافغانستان اردوگاه‌هاي مجهز تمريني دارند و با استفاده از افغانستان جنگ‌جويان خود را به کشورهاي ديگر مي‌فرستند. او، تاکيد کرده است که افراد خارجي داعش مي‌توانند در هرنقطه دنيا فعاليت داشته باشند، زيرا شماري از اين افراد با زبان و لهجه‌هاي محلي نيز بلديت دارند.

سفير افغانستان درکنار اين که از موجوديت اين افراد ابراز نگراني کرد، هم‌چنان گفت که اين افراد براي هميشه‌ درافغانستان نخواهند ماند، زيرا اين گروه از افغانستان تنها به مقصد توليد جنگ‌جوي بيشتر استفاده مي‌کنند.

او افزود: «اين افراد متعلق به افغانستان نيستند و نمي‌توانند براي هميشه در اين کشور باقي بمانند، پس از چند ماه يا يک سال دوباره برمي‌گردند، زيرا نه مردم افغانستان از آن‌ها استقبال کردند، و نه فرهنگ مشترک با مردم اين کشور دارند.»

به باور او، افغانستان کشوري است که در آن جنگ‌جويان داعش، تروريست‌هاي پاکستاني، جنگ‌جويان‌ طالبان و توليد کننده‌گان مواد مخدر به گونه گسترده حضور دارند، اما تاکيد کرده که تمام کشورهاي دنيا عليه هراس‌افگنان در افغانستان مبارزه خواهند کرد و نمي‌گذارند که افغانستان به بستر مناسب براي هراس‌افگنان خارجي مبدل شود.

اين اظهارات درحالي صورت گرفته است که جنگ‌جويان خارجي داعش نزديک به دوسال مي‌شود که وارد افغانستان شده اند و بيشتر اين افراد در ولايت‌هاي ننگرهار در شرق و جوزجان در شمال افغانستان در کنار داعشيان افغان، حضور دارند.

اين گروه در دو سال گذشته چندين حمله بزرگ انتحاري را در کابل، ننگرهار، جوزجان و شماري از ولايت هاي ديگر انجام داده اند که بيشتر غير نظاميان هدف حملات آنها بوده اند.

هفته پيش رهبر اين گروه در شمال افغانستان با بيشتر از 200 جنگ‌جوي تحت امرش، پس از آن که افراد طالبان حلقه محاصره را بر آن‌ها تنگ ساختند، به نيروهاي امنيتي تسليم شدند.

اما افراد اين گروه هنوز هم در چندين ولايت افغانستان، از جمله در ولايت جوزجان، سرپل، بدخشان، کندز، فارياب، کنر، ننگرهار، لوگر، غزني، زابل، ارزگان و غور حضور دارند و مصروف سرباز گيري اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید