اگرجنگ را مدیریت کرده نمی‌توانند، کنار بروند

 

در حالی که تلاش‌هایی از سوی امریکا برای تأمین صلح در افغانستان آغاز گردیده است و شورای صلح نیز مدعی شده که این روند را مدیریت می‌کند، گروه طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت، کشتار و سلاخی نیروهای امنیتی و مردم عادی در کشور را ادامه می‌دهند.

جنگ در برخی از مناطق کشور ادامه دارد و دیده می‌شود که در این میانه نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در کنار مردم ما هر روز تلفات سنگینی را متحمل می‌شوند.

در هفته گذشته دشمنان صلح و آرامش کشور، در شهر گردیز ولایت پکتیا طی دو حمله انتحاری در مسجدی که متعلق به شعییان بود، بیدادگرانه بیش از سی و چهار تن را قتل عام کردند و بیش از هفتاد تن دیگر را زخمی ساختند. قربانیان و زخمی‌های این رویداد همه نمازگزاران بودند، اما نمازهای شان ناخوانده ماند و روانه بهشت گردیدند و شماری هم به شفاخانه‌ها منتقل گردیدند، تا درمان شوند.

اما شب یکشنبه طالبان با حمله هجومی بر یک پاسگاه امنیتی در ولایت ارزگان که در آن شماری از نیروهای ارتش جابه‌جا بودند، حمله کرده و در نتیجه چهل و چهارتن از آن رزمنده‌گان دلیر را به شهادت رسانیدند. به همین‌گونه شماری از نیروهای امنیتی و دفاعی در ولایت فاریاب شهید شده اند که این رویدادها گویای وحشت گری‌های طالبان و ضعف مدیریت رهبری نیروهای امنیتی و کشفی ما را نشان می‌دهد.

معلو م نیست طالبان چگونه قادر می‌شوند، تا به پاسگاه‌ها حمله کنند که در آن‌ها ده‌ها نیروی دفاعی و امنیتی سرگرم اجرای وظایف هستند و در آن ده‌ها تن از جوانان رشید ما جان‌های شان را از دست می‌دهند.

ما باور داریم که وزارت‌های دفاع و داخله و هم‌چنان ریاست عمومی امنیت ملی با دقت تمام این مسأله را مورد بحث و بررسی قرار بدهد.

کشته شدن یک شهروند در کشورهای دیگر دردسر ساز است، اما در افغانستان چهل وچهار نیروی دفاعی کشته می‌شوند، ولی آب از آب تکان نمی‌خورد و کسی احساس مسوولیت نمی‌کند. نهادهای مسوول امنیتی و دفاعی باید با توجه به افزایش تلفات در میان این نیروها، تدابیری را در این زمینه اتخاذ کنند. ارگان‌های کشفی چه کاری می‌کنند که دشمن این گونه جسورانه بر پاسگاه‌ها می‌تازند و سربازان و افسران ما را به شهادت می‌رسانند. این مسأله بسیار مهم است. اگر صلحی نیز در راه باشد، ما نباید ابتکار عمل و بیداری و هوشیاری خویش را از دست دهیم و در خواب خرگوشی، اسباب شهادت برادران مان را فراهم کنیم.

به یقین که کار ارگان‌های کشفی در این رابطه بسیار سازنده است و تلاش آنان در کشف و شناسایی برنامه‌های دشمن، می‌تواند از سقوط پاسگاه‌ها و قرار گاه‌های نیروهای ما و شهادت منسوبان آن جلوگیری کند.

اگر مسوولان امور نمی‌توانند این روند را مدیریت کنند، باید با مسوولیتی که در برابر مردم و این نیروها دارند، از وظایف شان کنار بروند، تا افراد شایسته و دل‌سوز، در سمت‌های شان گماشته شوند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید