از شخصيت و کارنامه‌هاي «محمد ولي دروازي» تجليل شد

 

نخستين سمينار بين المللي به منظور بزرگداشت از شخصيت و کارنامه‌هاي محمد ولي خان دروازي وزير امور خارجه پيشين افغانستان، در کابل برگزار شد.

داکترعبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت وحدت ملي، که روز يکشنبه (14 اسد) در اين سمينار دو روزه پيرامون شخصيت و کارنامه‌هاي محمد ولي خان دروازي، صحبت مي‌کرد، گفت، او به تمام معنا يک مبارز و يک دانشمند بود و در راه آزادي کشور تلاش همه جابنه نمود.

آقاي عبدالله بيان داشت که محمد ولي خان، معارف دوست بود و در راستاي آموزش و پرورش کودکان سخت تلاش مي‌کرد تا معارف در کشور رشد کند.

او، افزود، متأسفانه امروزهم در بعضي از مناطق کشور مکاتب به روي صدها دختر و پسر اين سرزمين بسته است و صدها هزار دختر و پسر از مکتب و درس محروم اند.

آقاي عبدالله گفت، محمد ولي خان، شهيد راه عدالت و ارزش‌هاي مردم سالاري درکشور است که بدون کدام جرم محاکمه و به پاي دار رفت.

رييس اجرايي حکومت گفت: «اگرما هم مطابق خواست مردم و احزاب سياسي کشور در مسايل بزرگ کشوري مشوره نداشته باشيم به معني اين است که از تاريخ درس نگرفتيم .»

صلاح الدين رباني وزير امورخارجه کشور نيز به ابعاد شخصيتي محمد ولي خان دروازي پرداخت گفت: محمد ولي خان دروازي به معارف و مدارس علاقه خاص داشته و به نظرات علما در مسايل کشور احترام قابل بود.

سرپرست وزارت خارجه کشور افزود: «ما با درس گرفتن از شخصيت محمد ولي خان دروازي بايد نقش علما را در جنگ نرم عليه تروريسم برجسته سازيم.»

آقاي رباني با بيان اين که فضاي مردم سالاري نسبي امروز به آساني بدست نيامده است گفت: « محمد ولي خان دروازي و همثال  وي براي پايان دادن به استبداد و انحصار قدرت سياسي تلاش کرده اند.»

محمد ولي خان دروازي وزير خارجه، وزير جنگ  و نايب‌السلطنه غازي امان‌الله خان و يکي از آزادي‌خواهان واقعي افغانستان بود که در مبارزه عليه استبداد و استعمار انگليس و کسب استقلال نقش مهم داشت.

او، به عنوان سفير سيار دولت مستقل اماني براي اولين بار روابط سياسي افغانستان را با جهان به‌مثابه يک کشور مستقل و آزاد تأمين نموده، به کشورهاي اروپايي، امريکايي و آسيايي سفر کرد تا هويت ملي، استقلال و آزادي افغانستان را به معرفي گيرد.

محمد ولي خان دروازي در سن 42 سالگي به تاريخ 24 سنبله سال 1312 خورشيدي با جمعي از همرزمانش به دار آويخته شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید