پيشنهاد ترکيه به سعودی؛ بنياد معارف را کمک مالي کنيد

 

مقام‌های سعود به پیشنهاد حکومت ترکیه مبنی بر این که برای پیش‌برد فعالیت‌های “بنیاد معارف”، به این نهاد پول کمک کند، پاسخ مثبت داده اند.

اگرعربستان سعودی در قبال این کمک‌ها، خواسته‌هایی نیز از اين مدارس خواهد داشت.  از آن‌جای که چندی پیش، یکی از آموزگارانِ متعلق به این بنیاد، در کشور آلبانیا به اتهام تبلیغ به نفع داعش بازداشت شده است.

پرسشی که در این خصوص مطرح است، این که بنیاد معارف ترکیه اگر از عربستان سعودی کمک‌های نقدی دریافت کند، چگونه می‌تواند گزینه‌ای برای مکتب‌های افغان- ترک باشد؟ آیا این بنیاد به دلیل دریافت کمک‌های نقدی از عربستان، مجبور به نشر افراطیت در این مکتب‌ها نخواهد شد؟

برخى رسانه‌هاى بين المللى گزارش کرده اند که با آغاز فعاليت بنياد معارف در برخى كشورها نگرانى از ترويج ايدئولوژى سياسى افراطى، جمع آورى اطلاعات به نفع حكومت تركيه و آزارجنسى به دانش‌آموزان در مدارس مربوط به اين نهاد بيشتر شده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه دو سال پیش طی ملاقات رسمی با رییس جمهوری افغانستان تعهد سپرده بود که به زودی مکتبی برای طبقۀ اناث در کابل ایجاد خواهد کرد و هم‌چنان دولت ترکیه دانشگاهی به نام «مولانا» در کابل تأسیس خواهد کرد که دانش‌آموزان اناث در آن جذب خواهند شد، اما از زمان تعهد دو سال گذشت و نه تنها مکتب و دانشگاه ساخته نشد، بل هنوز زمینی برای ساخت این نهادها اختصاص داده نشده است.

بنیاد معارف ترکیه از همین‌اکنون، نابسامانی‌ها را به همراه دارد؛ حکومت ترکیه آن عده افرادی را که نتوانسته است در نهادهای دولتی استخدام کند، قصد دارد در بنیاد معارف ترکیه استخدام کند. این افراد از موفقیت‌ها و عمل‌کردهای ضعیفی برخوردارند، به زبان‌های خارجی بلدیت ندارند و دارای اندیشۀ سیاسیِ حزب اردوغان نیز هستند.

این آموزگاران از اندیشۀ اسلامِ افراطی نیز برخوردار اند. آنان از بهرِ تمایل شان به دیدگاه‌هایِ رادیکالِ سَلَفی، در کشورهایی که استخدام می‌شوند، مشکلات جدی را بار خواهند آورد.

حکومت ترکیه که توان فرستادن آموزگاران به مناطق جنوب و جنوب‌شرقی ترکیه را ندارد، قصد دارد به وسیلۀ بنیاد معارف ترکیه دیدگاه‌هایِ سیاسی حزب حاکم را در کشورهای دیگر پخش کند. رابطۀ تنگاتنگ حکومت اردوغان با گروه‌های تندروِ کشورهایِ شرق میانه، بر همه‌گان معلوم است. اگر حامیان مالی بنیاد معارف ترکیه را در کانون توجه قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که این بنیاد تهدید جدی به کشورهایی خواهد بود که این بنیاد قصد فعالیت در آن‌ها را دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید