ابهام‌هاي پيوستن داعشيان در جوزجان به دولت

مرزي بان

در روزهاي نخست هفته جاري ده‌ها تن از اعضاي گروه داعش در ولايت جوزجان با سلاح‌هاي دست داشته خود به دولت پيوستند، آنان از دو سال پيش بيشتر بخش‌هاي ولسوالي درزآب اين ولايت را در کنترل خود داشتند و از مراکز و پايگاه‌هاي شان در اين ولسوالي بر پاسگاه‌ها و مراکز ولسوالي‌ها حمله مي‌کردند.

داعشيان در ولايت‌هاي شمال افغانستان، در دوجبهه‌ مي‌جنگند؛ جبهه نيروهاي امنيتي و دفاعي و جبهه گروه طالبان، اما در ماه‌هاي پسين گروه طالبان به داعش در ولايت‌هاي شمال به ويژه در ولسوالي‌هاي درزاب و قوش‌تپه تلفات سنگين وارد کردند که گفته مي‌شود، پيوستن، شماري از داعشيان به دولت در جوزجان از روي ناگزيري بوده است، در غير آن، داعشيان که به دولت تسليم شدند، توسط طالبان کشته مي‌شدند.

گروه طالبان به تاريخ شش جولاي حملات تهاجمي را عليه پايگاه‌هاي داعش در ولايت جوزجان آغاز کردند که تا 30 جولاي ادامه داشت.

رسانه‌ها به نقل از مسوولان محلي در شمال گفته اند که در پي حملات تهاجمي يک ماه پسين گروه طالبان بر گروه داعش در شمال، اين گروه با شکست جدي روبرو شده اند.

اما منابع نزديک به حکومت در شمال به برخي رسانه‌ها گفته اند، حکومت مرکزي در ولايت جوزجان به گروه داعش کمک کرده اند تا اين گروه به صورت کامل توسط طالبان نابود نشوند.

«شبکه اطلاع رساني افغانستان»، به نقل از منابع حکومتي در شمال در مطلبي نوشته است، در روزهاي که طالبان بر مناطق تحت کنترل داعش حملات تهاجمي راه اندازي کرده بودند، «جنگنده‌هاي ارتش، به کمک جنگجويان داعش آمد و آنان را سالم از منطقه درگيري خارج کردند.

نويسنده مطلب به اين باور است  با وجودي ‌که اين جنگ‌جويان به نام داعش شهرت يافته‌اند، اما در حقيقت آنان درگذشته تحت حمايت حکومت قرار داشته‌اند؛ قاري حکمت، مفتي نعمت‌الله و مولوي حبيب‌الرحمن، از سران داعش در جوزجان بودند، قاري حکمت در 16 حمل سال جاري کشته شد. مفتي نعمت‌الله و مولوي حبيب‌الرحمن نيز هفته گذشته به دولت پيوستند يا به‌ عبارت‌ ديگر توسط دولت از مرگ نجات داده شدند.

همان‌طور که اشاره شد مفتي نعمت‌الله پيش‌ از اين که پرچم داعش را در جوزجان بلند کند، تحت حمايت دولت قرار داشت و در کابل به سر مي‌برد.

تصاويري هم از مفتي نعمت‌الله وجود دارد که او را در ماه جدي 1393 مسلح در کنار عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهوري، نشان مي‌دهد. در آن زمان گفته شد که مفتي نعمت‌الله فرمانده يک گروه مسلح غيرقانوني بوده که با نيروهاي تحت امرش به دولت پيوسته است، اما هر چه باشد مفتي نعمت‌الله براي دولت و به خصوص معاون اول رييس‌جمهور فرد خطرناکي نبوده است و در غير آن دوستم حاضر نمي‌شد که در جمع يک گروه مسلح خطرناک حضور يابد.

زماني که مفتي نعمت‌الله در سال 2015 از شمال به کابل دعوت شد و امکانات دولتي در اختيارش قرار گرفت به اين گمانه دامن زده شد که حلقاتي در دولت قصد دارند او را براي يک ماموريت محرمانه تربيت کنند.

او اندکي پس عازم عربستان شد و سپس به ولايت جوزجان برگشت و در رأس فرماندهان داعش قرار گرفت. شايد گفته شود که مفتي نعمت‌الله صرفن پرچم داعش را بلند کرده بود و هيچ‌گونه ارتباطي با داعش، سوريه و عراق نداشته است، اما موضوع به اين ساده‌گي نيست، زيرا تمام فعاليت‌هاي قاري حکمت، مفتي نعمت‌الله و مولوي حبيب‌الرحمن از سايت رسمي داعش يعني «اعماق» پخش مي‌شد؛ اعماق همان کانال ارتباطي داعش با جهان است که اين گروه مسووليت  انجام حملات تروريستي به مسجد جواديه در بکرآباد هرات، اماکن مذهبي شهر کابل و حمله به جنبش روشنايي را با نشر اعلاميه‌ها از طريق اين سايت پذيرفتند.»

حال بايد به اين پرسش پاسخ دهد که مفتي نعمت‌الله سه سال پيش چرا و چگونه تحت حمايت دولت قرار داشت و به چه دليل هفته گذشته دولت بار ديگر به کمک اين آدم آمد و او را از مرگ نجات داد.

آيا حلقاتي در دولت ماموريت جديدي براي مفتي نعمت‌الله و نيروهاي تحت امرش در نظر گرفته‌اند؟

برخي حلقات در درون و افراد کليدي حکومت وحدت ملي به هم‌کاري گروه داعش در افغانستان به ويژه در ولايت‌هاي شمال متهم هستند.

برخي از احزاب سياسي و حتا بلندپايه‌گان حکومت پس از حمله بر جنبش رستاخيز تغيير سال گذشته، مدعي شدند که برخي حلقات و افراد در داعش سازي افغانستان دست دارند و توطيه‌هاي را روي دست گرفته اند تا پاي گروه داعش را به شمال افغانستان بکشانند و شمال را پايگاه داعش بسازند.

آگاهان امور نظامي و استخباراتي افغانستان نيز هم‌کاري حلقات معين و مشخص در تباني با استخبارات منطقه را در گماشتن داعش به شمال افغانستان تائيد مي‌کنند.

پيوستن 250 جنگ‌جوي داعش در شمال افغانستان به دولت پرسش‌هاي جدي را در ميان شهروندان افغانستان و سياسيون اين کشور به وجود آورده است.

مشخص نبودن سياست، حکومت به ويژه ارگ در قبال گروه‌هاي هراس افگن در سال‌هاي گذشته سبب بي‌اعتمادي مردم نسبت به صداقت حکومت در جنگ با مخالفان شده است و گفته مي‌شود، بخشي از شکست نيروهاي امنيتي در ميدان‌هاي جنگ نيز مبهم بودن سياست ارگ با مخالفان بوده است.

با اين حال  هرچند منابع حکومتي در شمال گفته اند با تسليم شدن، جنگ‌جويان داعش در جوزجان به حکومت، هسته مرکزي اين گروه در شمال از بين رفته است و آنان ديگر توانايي جنگ در برابر دولت و گروه طالبان را ندارند.

پيوستن جنگ‌جويان طالبان به دولت و برگشتن شان دوباره به صفوف طالبان در سال‌هاي گذشته به داستان تکراري تبديل شده بود که اين مورد نيز حکومت را هم‌واره با انتقادهاي جدي مواجه ساخته است، اما اين نخستين بار است که يک گروه بزرگ از جنگ‌جويان داعش به دليل شکست در جنگ با طالبان به حکومت پيوسته اند.

پيوستن داعشيان هر چه باشد، يک گام به پيش است، و اندکي هم از فشاري که نيروهاي امنيتي در ميدان‌هاي جنگ با آن روبرو هستند، کاسته خواهد شد، اما روشن نبودن دليل پيوستن داعش در شمال به دولت و اين که سردسته اين گروه در گذشته از حمايت دولت برخوردار بوده، پرسش‌هاي جدي را در ميان شهروندان افغانستان به وجود آورده است که پاسخ آن را تنها مقام‌هاي ارشد امنيتي مي‌توانند بدهند.

اين در حاليست که باشنده‌گان ولايت جوزجان پس از پيوستن جنگ‌جويان داعش به حکومت، گفته اند آنان بايد به کيفر برسند، زيرا در مناطق تحت کنترل شان هر آن ظلم و جنايتي که از دست شان آمده  بر باشنده‌گان ولسوالي درزاب انجام داده اند.

از سويي‌هم عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت گفته است، حکومت با داعشي‌هاي تسليم شده به نيروهاي امنيتي در ولايت جوزجان، همانند اسيران جنگي برخورد خواهد داشت.

آقاي عبدالله که عبدالله روز دوشنبه (15 اسد) در نشست شوراي وزيران صحبت مي‌کرد، گفت: «در شمال کشور تعدادي از نيروهاي داعش تسليم شده‌ که با آن‌ها به حيث اُسراي جنگي برخورد خواهد شد؛ تسليمي به معناي اين نيست که آن‌ها جنايت کنند، بعد در وقتي‌که چاره‌شان ناچار شد باز به طرف دولت بيايند و براي‌شان پناه داده شود و از جنايت آنان چشم‌پوشي گردد.»

اما ارگ رياست جمهوري تا کنون در خصوص تسليم شدن داعشيان در جوزجان به دولت، واکنش نشان نداده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید