ترامپ؛ هر کس با ايران دادوستد داشته باشد با امريکا معامله‌اي نخواهد داشت

 

دونالد ترامپ، رييس‌جمهوري امريکا، سه‌شنبه،(16 اسد) در پيامي که در صفحه تويتر خود گذاشته، با اشاره به بازگشت رسمي تحريم‌هاي ايران گفته است: «هر کس با ايران دادوستد کند، با ايالات متحده معامله‌اي نخواهد داشت.»

او، گفته است: «درخواستي که من دارم، تنها صلح جهاني است و بس.»

آقاي ترامپ در اين پيام، ساعتي پس از بازگشت رسمي تحريم‌هاي ايران نوشته و تأکيد کرده است که اين تحريم‌ها گزنده‌ترين تحريم‌هايي است که تا کنون اعمال شده و در ماه نوامبر نيز مرحله‌اي ديگر جلو خواهد رفت.

ايالات متحده روز دوشنبه (15 اسد) اعلام کرد که بخشي از تحريم‌ها عليه ايران که پس از دستيابي به توافق هسته‌اي معلق شده بود، بار ديگر اجرايي خواهند شد. اجرايي شدن اين تحريم‌ها از روز سه‌شنبه اجرايي شد.

دونالد ترامپ، در جريان سال جاري و پس از به پايان رسيدن ضرب‌الاجل‌اش در مورد اصلاح معايب برجام، ضمن اعلام خروج ايالات متحده از توافق هسته‌اي، به بازگشت تحريم‌هاي ايران فرمان داد.

وزارت ماليه امريکا بازگشت تحريم‌هاي ايران را در دو مرحله برنامه‌ريزي کرده و قرار است دور دوم تحريم‌ها که عمدتاً صنعت نفت ايران را هدف مي‌گيرد،  به زودي، به مرحله اجرا گذاشته شود، مقام‌هاي امريکايي گفته اند، در تلاش اند، تا آن زمان، صادرات نفت ايران را به صفر برسانند.

اعمال دوباره تحريم‌هاي ايران با واکنش‌هاي مختلفي روبه‌رو شده و در حالي که اتحاديه اروپا از بازگشت تحريم‌ها عميقاً ابزار نگراني کرده است، اسرائيل که خود از منتقدان جدي توافق هسته‌اي بوداز آن استقبال کرده است.

در ايران حسن روحاني، رييس‌جمهوري، در يک گفت‌وگوي زنده تلويزيوني که دوشنبه‌شب انجام شده، بازگشت تحريم‌ها هم‌زمان با پيشنهاد امريکا براي مذاکره را بي‌معنا توصيف کرده و گفته است که امريکا از اين اقدام پشيمان خواهد شد.

روز سه‌شنبه نيز بهرام قاسمي، سخن‌گوي وزارت خارجه ايران، اين گونه اظهار نظر کرده که اقداماتي چون بازگرداندن تحريم‌ها راه را براي مذاکره احتمالي مسدود مي‌کند.

اين در حالي که دوشنبه شب، جان بولتون مشاور امنيت ملي ترامپ، به دولت ايران پيشنهاد کرده بود که براي جلوگيري از اعمال مجدد تحريم‌ها، پيشنهاد دونالد ترامپ را بپذيرد و سر ميز مذاکره با امريکا بنشيند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید