دادستان کل؛ شماري از متهمان خشونت عليه خبرنگاران به اعدام محکوم شدند

 

دادستاني کل افغانستان گفته است، از مجموع خشونت‌هاي که عليه خبرنگاران در 18 سال گذشته صورت گرفته 49 قضيه از سوي اين نهاد رسيده‌گي شده است.

جمشيد رسولي سخن‌گوي دادستاني کل کشور که روز سه‌شنبه (16 اسد) در يک نشست مشترک خبري با کميته مشترک رسيده‌گي به قضاياي خبرنگاران در کابل صحبت مي‌کرد، گفت که به اکثر 49 مورد خشونتي که بررسي آن به دادستاني سپرده شده، رسيده‌گي شده است.

آقاي رسولي خاطر نشان کرد که از اين ميان، 33 مورد آن که مربوط به قبل از ايجاد کميته مشترک رسيده‌گي به قضاياي خبرنگاران است و 16 مورد آن پس از ايجاد کميته مشترک رسيده‌گي به قضاياي خبرنگاران مي‌شود.

به گفته او، از 16 مورد خشونت پس از ايجاد کميته مشترک رسيده‌گي به قضاياي خبرنگاران، به 6 مورد آن رسيده‌گي شده و 10 مورد آن زير بررسي قرار دارد.

او تاکيد کرد که در پيوند به اين 16 مورد خشونت، 25 نفر محکوم به مجازات شده اند.

آقاي رسولي تصريح کرد که در ميان محکومان قضاياي مربوط به خبرنگاران، کساني هستند که به اعدام، حبس 20 سال و جريمه نقدي مجازات شده‌اند.

او، درباره اين که چند نفر به اتهام خشونت عليه خبرنگاران به اعدام محکوم شده اند، جزييات بيشتري نداد.

به گفته او، قضاياي خشونت عليه خبرنگاران شامل قتل، لت وکوب، توهين، تهديد، بازداشت‌هاي غيرقانوني، حريق راديو و ترور مي‌شود.

اين قضا در کابل، ننگرهار، هرات، غور، نيمروز، فراه قندهار، بلخ بادغيس، زابل خوست، فارياب، پروان، کاپيسا و بغلان اتفاق افتاده بود.

محمد فريد افضلي، رييس مبارزه با جرايم وزارت امور داخله نيز گفت که از 1075 قضيه خشونت که در 18 سال گذشته عليه خبرنگاران در کشور انجام شده، تنها 170 مورد آن قابل پي‌گيري تشخيص داده شده که از سوي کميته مشترک رسانه‌ها و حکومت زير بررسي قرار دارند.

آقاي افضلي، گفت: «از 170 قضيه، بررسي‌هاي پوليس در مورد 33 قضيه تکميل شده بود که 49 مظنون در پيوند به اين قضايا بازداشت و به دادستاني کل فرستاده شده، 17 قضيه حوادث تروريستي خوانده شده که بررسي آن به اداره امنيت ملي سپرده شده، 38 قضيه مصالحه شده و براي بررسي 65 قضيه ديگر هم علاقه مندي از سوي شاکيان وجود ندارد.»

به گفته او، بررسي 3 قضيه هم به وزارت خارجه مربوط مي شود و پوليس در مورد 15 مورد ديگر هم هيچ نوع معلوماتي را نتوانسته است به دست آورد.

از سويي‌هم، حجت الله مجددي، نماينده فدراسيون ژورناليستان افغانستان در اين نشست، گفت که از زمان ايجاد کميته مشترک براي بررسي خشونت‌ها عليه خبرنگاران کارهاي قابل توجهي براي رسيده‌گي به قضاياي مربوط به خبرنگاران انجام شده است.

کميته مشترک رسيده‌گي به قضاياي مربوط به خبرنگاران سال گذشته به رياست سرور دانش معاون دوم رياست جمهوري ايجاد شد. اين کميته براي مصوونيت خبرنگاران در کشور تلاش مي‌کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید