بانک جهانی؛ رشد اقتصادي افغانستان نسبت به سال گذشته کاهش چشم‌گير يافته است

 

بانک جهاني اعلام کرده است که رشد اقتصادي افغانستان در سال 2018 ميلادي، نسبت به سال پيش کاهش يافته است.

گزارش اقتصادي اخير بانک جهاني براي افغانستان نشان مي‌دهد که دست‌آورد‌هاي اقتصادي اين کشور با خطر جدي روبه‌روست.

وزارت اقتصاد افغانستان، اما گفته است، با بخش‌هاي زيادي ارزيابي بانک جهاني در مورد کاهش رشد اقتصادي افغانستان موافق نيست.

در اين گزارش شش ماهه که روز سه شنبه (16 اسد) نشر شد، آمده‌است که روند رشد اقتصادي افغانستان به دليل نتايج متوقع انتخابات آينده، کاهش باور‌ها بالاي کار و بار، فعاليت بطي اقتصادي، خشک‌سالي و بدتر شدن وضعيت امنيتي با چالش مواجه است.

شوبهم چودري رييس بانک جهاني در افغانستان، حين ارائه گزارش شش ماهه گفت، حکومت افغانستان بايد جلو رو به خرابي اقتصادي را بگيرد.

او گفت: «وضعيت اقتصادي افغانستان از سه سال به اين‌سو رو به بهبود بود، اما حالا با توجه به انتخابات آينده، خشک‌سالي،  نا امني و بي‌باوري‌ها با چالش روبه‌روست و اين وضعيت به حکومت و هم به سکتور خصوصي نگران کننده است، به همين خاطر ما گزارش خود را تحت نام اين‌که بايد دستاورد‌ها حفظ و گسترش يابد، منتشر کرديم.”

به‌گفته آقاي چودري، نيمي از جمعيت افغانستان اکنون در زير خط فقر زنده‌گي مي‌کنند و حکومت افغانستان و جامعه جهاني مسووليت مشترک براي بهبود اين وضعيت دارند.

به اساس گزارش بانک جهاني رشد اقتصادي افغانستان در سال 2018 ميلادي 2.5 درصد بوده که نسبت به سال گذشته 0.2 درصد کاهش در آن آمده است.

در اين گزارش همچنان گفته شده‌است که تلاش‌هاي حکومت براي بهتر شدن وضعيت اقتصادي افغانستان قابل تقدير است، اما بايد اين تلاش‌ها افزوده شود و دستاورد‌هاي موجود حفظ گردد.

به اساس گزارش بانک جهاني در سال 2018 تجارت و سرمايه‌گذاري هم کاهش داشته است.

قاچاق دالر، خشک‌سالي، تحريم‌هاي تازة امريکا بالاي ايران از چالش‌هاي گفته شده که به‌گفته بانک جهاني بالاي وضعيت اقتصادي افغانستان تأثير منفي گذاشته و خواهد گذاشت.

از سويي‌هم، وزارت اقتصاد با رد گزارش بانک جهاني، گفته است، با بخش‌هاي زيادي ارزيابي بانک جهاني موافق نيست.

سهراب بهمن سخن‌گوي اين وزارت به “راديو آزادي” گفته است، هرچند خشک‌سالي بر سکتور کشاورزي و در کل روي رشد اقتصادي تأثير منفي گذاشته، اما بحث روي تأثيرگذاري حالات سياسي بالاي وضعيت اقتصادي پيش از وقت است.

او گفته است: “ما مي‌پذيريم که رشد اقتصادي افغانستات تحت فشار بود و عامل عمده آن خشک‌سالي است، اما فکتور‌هاي ديگر که انتخابات است بحث روي آن پيش از وقت است، زيرا انتخابات برعکس مي‌تواند با ثبات سياسي و اقتصادي کمک کند.”

آگاهان امور اقتصادي به اين باور اند که سال جاري و آينده براي اقتصاد افغانستان سال‌هاي مهم خواهد بود.

آنان تاکيد مي‌کنند که جامعه جهاني و حکومت افغانستان بايد، روي فکتور‌هاي تمرکز بيشتر کنند که مي‌توانند به‌گونه اساسي روي رشد اقتصادي افغانستان تأثير مثبت بگذارد و نگذارد که تحولات سياسي بالاي وضعيت اقتصادي تأثيرگذار باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید