پس از امريکا‌يي‌ها؛ اين بار مقام‌هاي چيني با نماينده‌گان طالبان ديدار کرده‌اند

 

در حالي که رسانه‌ها از چهارمين دور مذاکرات مقام‌هاي امريکايي با نماينده‌گان گروه طالبان در روزهاي گذشته خبر دادند، رسانه‌هاي غربي تائيد کرده اند که مقام‌هاي چيني نيز با نماينده‌گان طالبان ديدار و گفت‌وگو کرده اند.

روزنامه امريکايي فايننشل تايمز نيز گزارش داده است که به تازه‌گي مقام‌هاي دولت چين و نماينده‌گان گروه طالبان با يک‌ديگر ديدار کرده‌اند.

روزنامه فايننشل تايمز، روز دوشنبه (15 اسد) به نقل از يک مقام پاکستان در گزارشي نوشت که پاکستان از مقام‌هاي چيني خواسته است تا با طالبان افغان ديدار کنند.

اين مقام پاکستاني که نامي از او گرفته نشده، گفت‌وگوهاي مقام‌هاي دولت چين با نماينده‌گان گروه طالبان را پيشرفت جديد در راستاي صلح افغانستان خوانده است.

اين مقام پاکستاني گفته است که چين مي‌خواهد براي حل بحران هفده ساله افغانستان نقش داشته باشد، چين مي‌خواهد براي گفت‌وگوهاي صلح تحت رهبري و مالکيت افغان‌ها تلاش کند.

روزنامه امريکايي فايننشل تايمز گزارش مي‌دهد که در جريان سال گذشته هم مقام‌هاي چيني چندين بار از طالبان افغان در آن کشور ميزباني کرده اند.

اما زمان دقيق آخرين نشست آن‌ها معلوم نيست. وزارت خارجه چين اين گفت‌وگوها را رد نکرده و گفته است: «چين هميشه از تلاش‌هاي صلح تحت رهبري و مالکيت حکومت و شهروندان افغانستان حمايت مي‌کند.»

در همين حال شوراي صلح اين خبر را تاييد و يا رد نکرده است، اما گفته که تلاش‌هاي هر کشور در پروسه صلح افغانستان خيلي مهم است.

احسان الله طاهري سخن‌گوي شوراي عالي صلح به رسانه‌ها گفته است: « چين به مثابه يک کشور همسايه و دوست‌ استراتيژيک افغانستان و يکي از حاميان پروسه صلح افغانستان به رهبري و مالکيت حکومت و شهروندان افغانستان است و کشوري است که بدون شک تاثير قوي در سطح سياسي و نظامي بالاي کشور همسايه ما پاکستان دارد، مي‌تواند خيلي رول عمده در اين بخش بازي کند. اگر اين تماس‌ها از جانب چين با طالبان صورت گرفته باشد، پروسه صلح را تسريع مي‌بخشد.”

اين در حالي است که به تازه‌گي رهبران حکومت وحدت ملي تاييد کرده اند که مقام‌هاي امريکايي و نماينده‌گان گروه طالبان چندين بار در قطر با يک‌ديگر ديدار داشته اند.

محمداشرف غني و داکتر عبدالله عبدالله رهبران حکومت وحدت ملي تاکيد کرده اند که مالکيت مذاکرات صلح افغانستان به عهده حکومت خواهد بود و اين مذاکرات تنها تسهيل کننده روند صلح مي‌باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید