سقوط شهرها به دست طالبان معامله است؟

 

دیروز رسانه ها گزارش دادند که جنگ در غزنی تمام نشده است و در برخی از مناطق میان نیروهای امنیتی و تروریستان جنگ ادامه دارد.

طالبان دو روز پیش، حمله گسترده را به شهر غزنی آغاز کردند و در داخل شهر پیشروی های داشتند و در برخی از نقاط شهر غزنی مسلط گردیدند و این ولایت در آستانه سقوط کامل به دست هراس افگنان قرار گرفت.

دیروز تعدادی از نماینده گان ولایت غزنی در مجلس نماینده گان در یک نشست خبری اعلام کردند که آنها بار بار از سقوط غزنی به دست طالبان به رهبران حکومت و مسوولان نهادهای امنیتی اطلاع داده بودند و به صراحت به رییس جمهور، رییس اجرائیه و وزیران سکتور امنیتی گفته بودند که اگر حکومت توجه نکند، غزنی به دست تروریستان سقوط خواهد کرد.

حال پرسش اساسی این است که چرا حکومت با وجود این همه اظهار نگرانی ها به معضل غزنی توجه نکرد و تروریستان را اجازه داد که به داخل شهر رخنه و نفوذ کنند و به نهادهای دولتی آسیب فراوان برسانند.

گذشته از این مسأله، در درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی تعدادی از این نیروها شهید و زخمی شدند که جداً نگران کننده است.

این تهاجم طالبان در حالی انجام شده است که میان امریکا و هراس افگنان مذاکره و گفت و گو جریان دارد و قرار است در روزهای آینده و ایام عید قربان آتش بس دیگر مراعات شود.

واضح است که طالبان از این عملیات گسترده نظامی می خواهند در مذاکره میان آنها و امریکا، امتیاز بگیرند و نشان بدهند که در جنگ افغانستان دست بالا دارند.

اما با وجود این همه تحرکات نظامی طالبان، حکومت افغانستان به نیروهای امنیتی کشور اجازه عملیات گسترده برضد تروریستان را نمی دهد و تنها به حالت دفاعی این نیروها بسنده کرده است.

اگر نهادهای امنیتی کشور پس از اظهار نگرانی نماینده گان مردم غزنی در شورای ملی، ترتیب اثر می داد و صدای آنها را می شنید، باید عملیات گسترده نظامی را برضد تروریستان آغاز می کرد و به آنها پیش از حمله به غزنی ضربات کوبنده وارد می نمود.

این که چرا رییس جمهور غنی و مسؤولان نهاد های امنیتی اراده جنگ و نابودسازی تروریستان را ندارند، سوالی است که باید پاسخ داده شود.

برخی از آگاهان دیروز به رسانه ها گفتند که حکومت با تبانی امریکایی ها، می خواهد زیر نام آتش بس و صلح با طالبان، برخی از مناطق را در اختیار تروریستان قرار دهد و به همین منظور از نابود سازی و عملیات برضد آنها اجتناب می کند و به طالبان قصداً اجازه می دهند که آنها وارد شهرها شوند.

رهبران حکومت باید به این نگرانی ها و پرسش های مردم، پاسخ دهد و بگوید که آیا با خون نیروهای امنیتی و شهروندان کشور معامله می شود و یا خیر؟

اشتراک گذاری:

نظر بدهید