کميسيون شکايات‌ نتايج نهايي بررسي‌‌هايش را به دفتر انتخابات فرستاد

 

پس از روزها انتظار سر انجام کميسيون شکايت‌هاي انتخاباتي نتايج نهايي بررسي‌هايش در مورد نامزدان انتخابات پارلماني و شوراهاي ولسوالي‌ها را به  کميسيون انتخابات فرستاد.

محمد بصير فايز يکي از کميشنران کميسيون شکايات انتخاباتي، گفته است، اعضاي اين کميسيون تا ناوقت‌هاي جمعه شب، روي نتايج نهايي بررسي‌ها کار کرده‌اند و روز شنبه(20 اسد) نتايج نهايي بررسي‌ها را به کميسيون مستقل انتخابات فرستادند.

او گفته است: “سر انجام فهرست نهايي را به کميسيون انتخابات فرستاديم، حدود 141 تن که از سوي کميسيون انتخابات حذف شده بودند، اعتراض‌هاي شان مورد بررسي قرار گرفت و دوباره شامل فهرست نهايي شدند.”

کميسيون شکايات انتخاباتي هم‌چنان گفته است، در برابر نامزداني که مدارک و الزام کافي وجود نداشته در فهرست نهايي مانده‌اند.

پيشتر اين کميسيون گفته بود که شماري از نامزدان در کنار غصب زمين‌ها، قتل، نقض حقوق بشري حتا در نا امني‌ها دست دارند و اين کميسيون بر بنياد قانون و به گونه مستقلانه در برابر آنان تصميم خواهند گرفت.

با اين همه، هفته گذشته کميسيون شکايات انتخاباتي اعلام کرد که پس از بررسي، 134 تن را که نام‌هاي‌شان در فهرست نخستين نامزدان انتخابات پارلماني و شوراهاي ولسوالي جا داده نشده بودند، واجد شرايط نامزدي دانست؛ اما کميسيون انتخابات 104تن را پذيرفت و 30 تن ديگر را به علت مشکلات در سندهاي‌شان رد کرد.

حال که نتايج نهايي بررسي‌هاي کميسيون شکايت‌هاي انتخاباتي به کميسيون انتخابات فرستاده شده،کميسيون انتخابات مسووليت اعلام فهرست نهايي نامزدان را دارد. حال نگراني‌ها در ميان ناظران بر اين است  که مبادا آن نامزداني که حتا همه‌گان از کارنامه‌هاي شان مي‌دانند، با زور و فشار اين کميسيون را به درج نام‌هاي شان در فهرست نهايي مجبور کرده باشند.

شاه محمود مل رييس اجرايي ديده‌بان انتخابات به “راديو آزادي” گفته است: “در کار کميسيون شکايات انتخاباتي اعتراض‌ها روي قضايا زياد بود و افرادي که تأييد شد کم استند، کميسيون انتخابات حالا بايد نتايج نهايي را مطابق تقويم اعلام کند، تا نامزدان پارلماني بتوانند براي مبارزات انتخاباتي‌شان آماده‌گي بگيرند.”

ناظران انتخاباتي به فيصله‌هاي کميسيون شکايات‌ انتخاباتي به ديد شک مي‌نگرند و به اين باور اند که اگر کميسيون‌هاي انتخاباتي در برابر زورمندان، غاصبان، ناقضان حقوق بشر و کساني‌که در نا امني‌ها دست دارند از عدالت کار نگرفته باشد، سرنوشت اين کشور با حضور چنين افراد به بحران خواهد رفت.

+++++++++++

هواپيماي به سرقت رفته از فرودگاه امريکايي سقوط کرد

مقام‌هاي امريکايي گفته‌اند هواپيمايي که بدون مجوز از فرودگاه بين‌المللي سياتل-تاکوما پرواز کرده بود در دريا سقوط کرده است. اين هواپيما مسافري نداشته است.

به گزارش بي بي سي؛‌ پوليس گفته است اين اتفاق، تروريستي نبوده و فردي که هواپيما را به پرواز در آورد، مکانيک يک شرکت هواپيمايي بوده و تمايل به خودکشي داشته است.

به دنبال پرواز بدون مجوز يک فروند هواپيماي مسافربري از فرودگاه بين‌المللي سياتل-تاکوما در امريکا کليه پروازهاي اين فرودگاه به حالت تعليق در آمدند.

گزارش شده به دنبال پرواز اين هواپيما، دو جنگنده اف-15 به پرواز در آمدند.

تصاويري از پرواز اين هواپيما در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شده‌اند.

مقام‌هاي امريکايي گفته‌اند، يک مکانيک 29 ساله شرکت هواپيمايي، بدون مجوز اين هواپيماي بدون مسافر را به پرواز در آورده بود. اين هواپيما در نزديکي جزيره کترون در نزديکي يک مرکز تجهيزات نظامي سقوط کرده است.

مراقبت پرواز تلاش کرد با خلبان که تا کنون هويت او فاش نشده تماس بگيرد و او را قانع کند تا در امنيت هواپيما را به زمين نشاند.

فعاليت اين فرودگاه بين‌المللي اکنون از سر گرفته شده است.

هواپيماي به پرواز در آمده از آن شرکت هواپيمايي هرايزن متعلق به آلاسکا اير و از نوع توربوپراپ کيو 400 بوده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید