هفته فرهنگي کابل تجليل شد

 

وزارت اطلاعات و فرهنگ در هماهنگي با وزارت‌هاي معارف، امور زنان و شهرداري کابل از هفته فرهنگي کابل تجليل کرد.

وزارت فرهنگ در نظر دارد تا در هفته فرهنگي کابل از تاريخ 20 تا 25 اسد، برنامه‌هاي فرهنگي گوناگوني مانند تياتر، موسيقي، نمايشگاه‌هاي کتاب، محصولات کشاورزي، آثار هنري و صنايع دستي زنان را در نقاط مختلف شهر کابل به نمايش بگذارد.

بانو حسينه صافي، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، ديروز در مراسم افتتاح نمايشگاه هفته فرهنگي کابل که در باغ‌ بابر برگزار شده بود گفت،‌ هفته فرهنگي کابل در واقع تجليل از فرهنگ اصيل کابل زمين است.

خانم صافي بيان داشت، در اين هفته برعلاوه برنامه‌هاي  فرهنگي و هنري يک سمينارعلمي روي چگونه‌گي حفظ آبدات تاريخي در پارک تيمور شاهي نيز برگزار خواهد شد.

سيد مخدوم رهين، وزير پيشين وزارت اطلاعات و فرهنگ در اين مراسم گفت، کابل شهر سيلي خورده روزگار و شهرماتم است.

آقاي رهين با انتقاد تند ازحکومت قبلي و کنوني گفت، حکومت‌ها فرهنگ‌پرور نيستند. در حالي‌که جنگ امروز جنگ افکار و فرهنگ است نه جنگ تفنگ و راکت.

رهين از سازمان فرهنگي يونسکو انتقاد کرده گفت:”يونسکو جز پيام خشک و خالي در افغانستان هيچ کارفرهنگي نکرده است، شما از دفتر بيهوده و بي‌حاصل يونسکو سوال کنيد که چند آثار فرهنگي افغانستان را ثبت سازمان فرهنگي يونسکو کرده است”.

اين انتقاد رهين درحالي از سازمان فرهنگي يونسکو مطرح است که عمران‌خان مسعودي نماينده دفتر يونسکو مي‌گويد، اين سازمان حمايت خود را از حکومت افغانستان در قسمت فرهنگ سازي اعلام مي دارد.

آقاي رهين گفت، چند آثار تاريخي کابل در حال تخريب شدن است، اما حکومت بودجه وزارت اطلاعات و فرهنگ را 017/0 درصد در نظر مي‌گيرد.

عبدالله حبيب زي سرپرست شهرداري کابل گفت، در مرور زمان، زيربناهاي فرهنگي کابل تخريب شده است و فرهنگ شهرنشيني نيز از بين رفته است.

آقاي حبيب‌زي با بيان اين که تا هنوز در فرهنگ شهرنشيني در کابل توجه نشده است گفت:” براي احياي فرهنگ شهرنشيني بايد ما دست به دست هم بدهيم.”

او، مي‌گويد که پاليسي فرهنگ شهرنشيني تصويب شده و درآينده نزديک به اجرا گذاشته خواهد شد.

سرپرست شهرداري کابل  تاکيد کرد که با احياي فرهنگ شهرنشيني و احياي آبدات تاريخي کابل مي‌توان سالانه توجه ميليون‌ها گردشگر جهاني را به اين شهر جلب کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید