معترضان در کابل؛ حکومت درباره اعزام نيرو به غزني دروغ مي‌گويد

 

مقام های امنیتی؛ کنترل شهر غزني به دست نيروهاي امنيتي است

 

در حالي که مقام‌هاي وزارت دفاع و امور داخله، مي‌گويند که کنترل شهر غزني به دست نيروهاي امنيتي  است و گروه طالبان در اين ولايت شکست خورده اند، اما شماري از شهروندان غزني در شهر کابل با ابراز نگراني از ادامه جنگ در شهر غزني مي‌گويند که مقام‌هاي حکومتي درباره اعزام نيروهاي تازه نفس بيشتر به غزني دروغ مي‌گويند.

اين شهروندان، ديروز در يک حرکت اعتراضي در شهر کابل، حکومت را به بي‌کفايتي در تأمين امنيت شهروندان به ويژه باشنده‌گان شهر غزني متهم کردند.

نان با سر دادن شعارهايي چون «يا مرگ يا آزادي»؛ « غزني را معامله نکنيد!»؛  «درياي خون در عروس البلاد، مقامات غرق در فساد» تاکيد کردند تلفات ملکي در شهر غزني در حال افزايش است.

عنايت الله ناصري يکي از معترضان گفت: «تلفات ملکي در ولايت غزني در حال افزايش است و اجساد ملکي و نظامي در روي دشت باقي مانده است، کسي جرأت ندارد اجساد را برداشته تدفين کند.»

روز گذشته رييس ستاد ارتش ملي کشور اعلام کرد که نيروهاي هوايي و زميني به ولايت غزني اعزام شده و تا دو روز ديگر اين شهر به حالت عادي برخواهد گشت.

اما مولانا رحمت الله باشنده ولايت غزني گفت: «حکومت معامله کرده و دروغ مي‌گويد که نيروهاي کمکي به اين ولايت اعزام کرده اند، تا هنوز هيچ نيروي کمکي به اين ولايت نرسيده است.»

او هم‌چنان گفت:« همه مردم از حمله گروهي طالبان بالاي اين شهر خبر بودند، چرا حکومت خبر ندارد، قواي هوايي در کجا است، والي در کجا است، اين جنگ پلان شده است تا انتخابات دراين شهر برگزار نشود».

عارفه پيکار يکي ديگر از اين معترضان گفت: «قرار معلومات پراکنده که به ما رسيده اند مردم از خدمات اوليه زنده‌گي برخوردار نيستند، مردم آب و برق ندارند، دروازه‌هاي شفاخانه‌ها هم بسته اند.»

خانم پيکار از همه مردم افغانستان مي‌خواهد که هم‌صداي مردم ولايت غزني شده و عدالت را بخواهند.

نثار احمد تره کي باشنده ديگر شهر غزني گفت: «تمام مسوولان امنيتي دروغ مي‌گويند تا هنوز هيچ  سرباز ارتش به غزني نرسيده است.»

اين درحالي است که  ديروز نيز شماري از فعالان مدني و اعضاي شوراي ولايتي غزني، در يک نشست خبري در کابل، وضعيت امنيتي در شهر غزني را نگران کننده خوانده و تاکيد کردند که باشنده‌گان اين شهرهم اکنون به مواد اوليه دسترسي ندارند و دوام وضعيت ممکن است فاجعه انساني را به بار آورد.

اما طارق‌شاه بهرامي وزير دفاع ملي و ويس برمک وزير داخله روز دوشنبه (22 اسد) در يک نشست خبري مشترک در کابل در رابطه به وضعيت غزني گفتند که نيروهاي کمکي کافي به غزني رسيده‌اند و عمليات تصفيه‌‌اي، در شهر آغاز شده است.

طارق شاه بهرامي وزير دفاع ابراز اميدواري کرد که در 24 ساعت آينده در وضعيت غزني تغييرات قابل ملاحظه خواهد آمد.

به گفته او، حمله طالبان بالاي شهر غزني گسترده بود و آنان از ولايت‌هاي هم‌جوار حشر کرده بودند که پاکستاني‌ها، چچيني‌ها و عرب‌ها نيز در ميان آنان هستند؛ اما نيروهاي امنيتي ضربات محکمي را به آنان وارد کرده اند.

وزير دفاع خاطر نشان کرد که در چهار روز گذشته به تعداد 194 طالب در شهر غزني کشته و 147 نفر ديگر شان مجروح شده اند. به گفته او، 12 تن از فرماند‌هان طالبان نيز در اين درگيري‌ها کشته شده اند.

مقام‌هاي امنيتي و دفاعي در حال به پيروزي در جنگ غزني ابراز اميدواري مي‌کنند که شهروندان افغانستان به ويژه باشنده‌گان غزني حکومت را به بي‌توجهي در راستاي تأمين امنيت غزني متهم کرده مي‌گويند، اين ولايت از شش ماه به اين سو‌ با تهديدهاي جدي روبرو بود، اما حکومت در قبال نجات غزني اصلن هيچ اقدامي نکرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید