گفت‌وگوي امريکا با طالبان زمينه‌ساز مذاکرات بين ‌افغانستاني خواهد شد

 

شوراي صلح افغانستان تاکيد کرده است که گفت‌وگوهاي مستقيم ميان امريکا و طالبان زمينه گفت‌وگو ميان حکومت و گروه طالبان را فراهم کرده‌است.

عطاالرحمن سليم معاون اين شورا به روزنامه گاردين چاپ بريتانيا که گفته است، طالبان براي گفت‌وگو با حکومت افغانستان آماده‌گي نشان داده‌اند.

آقاي سليم معاون شوراي صلح گفته است: «پيش‌بيني ما از گذشته‌ها اين بود که طالبان به اين مرحله مي‌رسند که با حکومت افغانستان مذاکره کنند، بنا بر اين ما از پيش آماده‌گي داشتيم و هر زماني‌که نشست‌هاي مقدماتي آغاز شود، ما به نماينده‌گي از مردم افغانستان با طالبان گفت‌وگو مي‌کنيم.»

روزنامه گاردين چاپ بريتانيا به نقل از يک مقام طالبان در شوراي کويته گفته‌است که مرحلة چهارم گفت‌وگوها در سپتامبر ماه آينده ميلادي ميان امريکا و طالبان آغاز مي‌شود.

اين مقام طالبان که از گرفتن نام‌اش خودداري کرده، گفته ‌است که طالبان پس از گفت‌وگو با امريکايي‌ها، با رهبران افغانستان به ميز گفت‌وگو مي‌نشينند.

بر اساس معلومات منبع، مراحل قبلي گفت‌وگوها ميان امريکايي‌ها و طالبان بسيار مفيد بوده و توقع مي‌رود که قرار است مرحلة چهارم اين گفت‌وگوها که در دوحه انجام مي‌شود، پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه صورت گيرد.

وزير خارجه امريکا به تازه‌گي در گفت‌وگو با وليعهد عربستان سعودي گفته‌است که عربستان بايد در صلح افغانستان و هم‌چنان تأمين آتش‌بس در روزهاي عيد قربان هم‌کاري کند.

آگاهان سياسي به اين باور اند که توافق روي مسايل مهم ميان امريکا و طالبان مي‌تواند با روند صلح کمک بيشتر نمايد.

به باور آگاهان امورسياسي پذيرفتن مذاکرات «بين‌الافغاني» از سوي طالبان و اين‌که در آينده اين مسووليت به حکومت افغانستان سپرده شود، يک گام مهم است، اما مشکل کار اين‌جاست که تاکنون گروه طالبان مذاکره با حکومت افغانستان را رد کرده و تاکيد بر گفت‌وگو با حکومت امريکا دارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید