آغاز کمپاين حمايت از زنان در رسانه‌ها؛ هيچ خشونتي از آزار زنان رسانه‌اي ثبت نشده است

 

کمپاين منع آزار و اذيت براي ارتقاي موقعيت زنان در رسانه‌ها به ابتکار مرکز حمايت از زنان ژورناليست، آغاز شد، اما وزارت فرهنگ مي‌گويد که هيچ شکايتي درباره خشونت از آزار زنان در رسانه‌ها ثبت نشده است.

اين کمپاين روز سه‌شنبه (23 اسد) با اعلام يک منشور در خصوص جلوگيري از آزار و اذيت زنان و ارتقاي موقعيت آنان در رسانه‌ها راه اندازي شد.

مسوولان چندين رسانه خصوصي و معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ نيز به منظور حمايت از زناني که در رسانه‌ها کار مي‌کنند، منشور اين کمپاين را امضا کردند.

فريده نيک‌زاد رييس مرکز حمايت از زنان خبرنگار گفت که اين مرکز با بررسي حضور فزيکي زنان در رسانه‌ها و چالش‌هاي فراراه آنان، دريافته است که زنان با برخوردهاي غير مسلکي، تبعيض آميز و آزار دهنده مسوولان رسانه‌ها مواجه است و به همين خاطر اين کمپاين را راه اندازي کرده است.

خانم نيک‌زاد گفت: «مالکان رسانه‌ها اکثرن مردان هستند، ما مي‌خواهيم   زنان خبرنگار را از لحاظ حقوقي حمايت کنيم و اين گونه حضور زنان را با توجه به لياقت و شايستگي آنان در سطح مديريتي رسانه‌ها افزايش دهيم.»

به گفته او، آزار و اذيت و همچنين عدم حمايت از زناني که در رسانه‌ها کار مي‌کنند سبب شده بسياري آنان وظايف شان را ترک کنند و زنان و دختران مسلکي حاضر به ادامه کار در رسانه‌ها نيستند.

ويدا ساغري فعال مدني و رسانه‌‌اي نيز مي‌گويد که ديدگاه ظاهري و جنسيتي نسبت به کارمندان زن در رسانه‌ها سبب شده که زنان حضور خود را پس از 18 سال نتوانند به اثبات برسانند.

خانم ساغري افزود که نبود ظرفيت در کارمندان زن در رسانه‌ها نيز جز چالش‌هايي است که به زنان حس کاذب و قبل از وقت داده مي‌شود و آنان براي ايجاد ظرفيت در خود تلاش نمي‌کنند تا در سطح مديريتي رسانه‌ها حضور پيدا کنند.

با اين وجود، سيد آقا حسين فاضل سانچارکي معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ نيز گفت که ابعاد مشکلات و انواع خشونت در برابر زنان در سطح رسانه‌ها و ادارات دولتي گسترده بوده و اکثراً بر اثر عقده‌هاي درازمدت رواني بر آنان تحميل مي‌شود.

آقاي سانچارکي خاطر نشان کرد که حل اين چالش‌ها به تحول فکري و گسترش علم و دانش در کشور نياز دارد که در نتيجه کار مشترک ميسر خواهد شد.

به گفته او، براي رسيدگي به خشونت‌هاي اعمال شده عليه زنان خبرنگار کميته‌‌اي از سوي وزارت اطلاعات و فرهنگ ايجاد شده، اما به دليل محدودهاي فرهنگي تاهنوز هيچ شکايتي در اين کميته به شکل کتبي ثبت نشده تا به آن رسيده‌گي شود.

معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ، خاطر نشان کرد که شکايت‌هاي تلفني در اين مرکز رسيده است، اما براي اقدام‌هاي قانوني نياز به شکايت کتبي است.

آقاي سانچارکي تصريح کرد که حکومت پيش از اين نيز در مقرره طرز تاسيس رسانه تدابير حقوقي را براي حمايت از زنان از جمله حق تقاعد، حق سفر، حق زنانگي و رخصتي‌هاي زايمان، در نظر گرفته و رسانه‌ها مکلف اند اين مقرره را رعايت کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید