مسدود کردن دفتر انتخابات اهانت به قانون اساسي و شهروندان افغانستان است

 

نهاد‌هاي ناظر بر انتخابات، مسدود کردن دفترهاي کميسيون انتخابات در کابل و بدخشان از سوي اعتراض کننده‌ها را اهانت به قانون اساسي و شهروندان افغانستان عنوان مي‌کنند.

بنياد انتخابات شفاف افغانستان، «تيفا» گفته است که اين‌گونه اعتراض‌ها برعلاوه اين‌که کارهاي انتخاباتي را مختل ساخته، در مغايرت با اصول دموکراسي نيز قرار دارد.

محمد نعيم ايوب‌زاده رييس اين نهاد گفته است که حکومت بايد براي برطرف ساختن اين مشکل اقدام‌هاي لازم و سريع را روي دست گيرد.

او، گفت: «حکومت مجبور است که مطابق قانون برخورد کند، کساني‌که اعتراض کرده‌اند حق اعتراض را دارند، اما فيصله مطابق اسناد از سوي کميسيون شکايات صورت گرفته‌است. قانون اجازه نمي‌دهد که کسي دفترکميسيون انتخابات را بسته کند، اين در کجاي قانون آمده‌است؟ آيا اين خشونت نيست و آيا اين توهين به قانون اساسي و ملت افغانستان نيست؟

شماري از افرادي‌که نام‌هاي‌شان از سوي کميسيون شکايات انتخاباتي از فهرست نهايي نامزدان انتخابات پارلماني حذف شده از صبح روز دوشنبه با اعتراض در برابر دفتر مرکزي کميسيون انتخابات، دروازه اين نهاد را بسته کرده‌اند.

سيد حفيظ‌الله هاشمي عضو و سخن‌گوي کميسيون انتخابات گفته است که کارمندان دفتر ساحوي اين کميسيون در بدخشان نيز به علت ادامه اعتراض در برابر دفتر ولايتي اين کميسيون نمي‌توانند به کار ‌شان ادامه دهند.

35 تن از نامزدان انتخابات پارلماني به‌شمول مولوي تره‌خيل محمدي، محمد اکبر ستانکزي، قيس حسن، فوزيه کوفي، شايسته باز ناصري، زرداد فريادي، ضياالحق امرخيل و مريم کوفي از سوي کميسيون شکايات انتخاباتي از فهرست نهايي نامزدان حذف گرديدند.

اين افراد با فيصلة کميسيون شکايات انتخاباتي مخالفت کرده و هواداران‌شان در کابل و بدخشان دست به اعتراض زده‌اند.

نصرت رحيمي معاون سخن‌گوي وزارت امور داخله گفته است که براي برطرف ساختن اين مشکل پوليس دست به کار شده‌است.

او، گفته است: “به‌خاطر برطرف شدن اين موضوع فرماندهي پوليس کابل با هر دو طرف نشست‌هاي داشته تا اين مشکل رفع گردد، خواست ما از راه‌پيمايان  اين است که سبب مسدود شدن راه‌ها نشوند و يا مانع در برابر کدام نهاد ايجاد نکنند، پوليس در اين زمينه مطابق قوانين نافذه کشور آماده هر نوع اقدام قانوني است.”

کميسيون انتخابات افغانستان شام روز دوشنبه فهرست نهايي کانديدان انتخابات ولسي جرگه را اعلام کرد.

در اين فهرست به جز از غزني نام‌هاي نامزدان از همه ولايت‌ها به‌شمول نامزدان کوچي‌ها و نريندرسنگه خالصه يگانه نامزد اهل هنود شامل است.

اما کميسيون انتخابات گفته است که اگر اعتراض افرادي‌که نام‌هاي‌شان از فهرست نهايي حذف شده به همين‌گونه ادامه يابد، کارهاي اين کميسيون متأثر شده و بر مشکلات‌‌شان افزوده خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید