اشتراک طالبان در نشست صلح مسکو بي‌معناست

 

وزارت امور خارجة افغانستان، اشتراک گروه طالبان را در نشست صلح مسکو «غيرضروري» خوانده و گفته است که طالبان به پيام صلح و مذاکره مستقيم با حکومت افغانستان جواب رد دادند.

نشست صلح مسکو در مورد افغانستان قرار است به تاريخ چهارم سپتامبر سال روان برگزار شود و طالبان گفته اند که نماينده‌گان دفتر سياسي آن گروه در قطر در اين نشست شرکت خواهد کرد.

وزارت امور خارجة افغانستان با نشر اعلاميه‌اي از تلاش روسيه براي سهم‌گيري در روند صلح افغانستان سپاسگزاري کرده و صراحت داده است که طالبان به« اصول پذيرفته شدة بين‌المللي و منطقه‌يي براي صلح و مذاکرة مستقيم» احترام نگذاشتند.

اعلامية وزارت خارجة افغانستان از کشورهايي که بر طالبان نفوذ دارند خواسته است تا استفاده از نفوذ و جايگاه شان، طالبان را به مذاکرات مستقيم صلح با حکومت افغانستان ترغيب کنند.

اعلاميه هم‌چنان حاکي است که از آنجايي‌که طالبان تعهد مذاکره مستقيم با حکومت افغانستان را ندارند، نماينده‌گان حکومت افغانستان در نشست مسکو شرکت نخواهد کرد.

به نقل از اين اعلاميه هر زماني که گروه طالبان به ‌هدف مذاکره مستقيم صلح چه در مسکو يا جاي ديگر حاضر شوند، حکومت افغانستان نيز «با خلوص نيت و تعهد عميق به صلح در آن مکان حضور به هم خواهد رساند».

امريکا دعوت روسيه را براي شرکت در نشست مسکو رد و استدلال کرد که نشست‌ مسکو که آن را روسيه رهبري مي‌کند، براي تامين صلح در افغانستان کمک نمي‌کند.

از سويي‌هم حنيف اتمر مشاور امنيت ملي افغانستان، دو روز پيش در ديدار با سفير روسيه در کابل از تلاش‌هاي مسکو در روند صلح افغانستان قدرداني کرده و از روسيه خواسته است تا طالبان را زير فشار گرفته و آن گروه را به مذاکرات مستقيم با حکومت افغانستان وادار کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید