رييس جمهور پيشين کورياي جنوبي به 25 سال زندان محکوم شد

 

دادگاه تجديد نظر کورياي جنوبي روز جمعه (2 سنبله) پارک گون‌هه، رييس جمهوري پيشين اين کشور را به جرم فساد مالي به 25 سال زندان محکوم کرد.

به گزارش رويترز، دادگاه عالي تجديد نظر سوول پارک گون‌هه را در ارتباط با اتهام تباني با دوست قديمي‌اش به نام چوي سون- سيل براي دريافت ميلياردها «وون» (واحد پول کورياي جنوبي) مجرم شناخت.

طبق اين گزارش رييس جمهور پيشين کورياي جنوبي با هم‌دستي دوست خود از شرکت‌هاي بزرگ مانند گروه لوته و سامسونگ بزرگ‌ترين توليد کننده تيلفون‌هاي هوش‌مند جهان، در قبال دادن امتيازهايي رشوه دريافت کردند و اين وجوه را براي تأسيس مؤسسه‌هاي خيريه خانواده چوي استفاده کردند.

رييس دادگاه در حکم خود تصريح کرده است: «چنين اقدام‌هاي غير اخلاقي بين قدر‌ت سياسي و قدرت‌هاي مالي به بنيادهاي دموکراسي لطمه وارد مي‌کند، به اختلال در بازار اقتصادي منجر و سبب بي‌اعتمادي مردم جامعه مي‌شود.

دادگاه تجديد نظر هم‌چنان پارک گون‌هه را به 20 ميليارد وون معادل 17 ميليون و 860 هزار دالر جريمه کرد.

پيش از اين دادگاه رييس جمهوري پيشين کورياي جنوبي را به اتهام ارتباط با شبکه‌هاي فساد مالي به 24 سال زندان محکوم کرده بود، اما پارک گون‌هه، به اين حکم اعتراض کرده بود.

به دنبال افشاي روابط پارک گون- ‌95 دادگاه قانون اساسي کورياي جنوبي، راي پارلمان آن کشور در استيضاح پارک گون‌هه، را تائيد کرد و به اين ‌شکل خانم پارک رسمن از مقام خود برکنار شد.

خانم پارک گون‌هه ارتکاب هرگونه خلاف را رد مي‌کند.

سال گذشته پس از برکناري پارک گون‌هه از قدرت، انتخابات رياست جمهوري برگزار شد و در آن انتخابات مون جائه-اين يک سياستمدار ليبرال به قدرت رسيد .

دو رييس جمهور پيشين کورياي جنوبي در سال 1996 به جرم تمرد، خيانت و فساد مالي به زندان‌هاي طولاني محکوم شدند، اما  هر دو آن‌ها مشمول عفو رياست جمهوري شده و پس از چند سال از زندان آزاد شدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید