شير خان فرنود، مؤسس کابل‌بانک در زندان بگرام درگذشت

 

شير خان فرنود، بنيانگذار کابل بانک و يک تن از سرمايه گذاران افغانستان به دليل بيماري روز جمعه در زندان بگرام در گذشت.

سيد احمد جاويد غفور، سخن‌گوي وزارت دفاع افغانستان، به رسانه‌ها گفته است: «آقاي فرنود حوالي نه صبح  روز جمعه در اثر حملة قلبي در کلينيک زندان بگرام وفات کرد.»

آقاي فرنود يک‌جا با خليل الله فروزي، پس از سقوط رژيم طالبان در سال 2004کابل بانک پيشين را ايجاد کردند که پس از مدت کوتاه، پيش رفت چشم‌گير کسب کرده و بر علاوه شهر کابل، نماينده‌گي‌هاي کابل بانک در اکثر شهرهاي افغانستان، فعال شد.

شيرخان فرنود پيش از ايجاد کابل بانک در سراي شهزادة کابل صرافي داشت که در زمان حاکميت طالبان به روسيه رفت و از آن‌جا کار حوالة پولي را انجام مي داد.

زماني‌که در سال 2010 ميلادي، پس از آن‌که حکومت به رهبري حامد کرزي خواهان وضاحت در مورد 925 ميليون دالر بيرون شده از کابل بانک شد، در سال 2013 آقاي فرنود و خليل الله فروزي که رياست اجرايي کابل بانک را بر عهده داشتند، هر يک به پنج سال زندان محکوم شدند که در سال 2014، ميعاد زندان آنان به 10 سال افزايش يافت.

علاوه بر آن، دادگاه حکم کرد که بايد آقاي فرنود و خليل الله فروزي 531 ميليون دالر به بانک پرداخت کنند.

در پرونده کابل بانک، محمود کرزي، برادر حامد کرزي رييس جمهور پيشين افغانستان، و حصين فهيم برادر مارشال محمد قسيم فهيم، معاون اول رييس جمهوري پيشين أفغانستان، نيز دخيل بودند.

درگذشت آقاي فرنود در زندان با واکنش‌هاي جدي در شبکه‌هاي اجتماعي همراه شد، شماري از کاربران شبکه فيس بوک، گفته اند، احتمال آن وجود دارد که فرنود را در زندان به قتل رسانيده باشند، اما شماري ديگر گفته اند مرگ اقاي فرنود مشکوک است، زيرا دو روز پيش نزديکان‌اش در زندان با او ملاقات کرده اند و وي از صحت کامل برخوردار بود.

از سويي‌هم شماري از اعضاي خانواده آقاي فرنود گفته اند او بيماري جدي نداشت و تنها با بيماري شکر گرفتار بود که آن هم با ورزش و تطبيق دارو تحت کنترل بود، اما مرگ او به گونة مشکوک است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید