120 مکتب در ولايت کندهار مسدود اند

 

مسوولان رياست معارف ولايت کندهار مي‌گويند،  به دليل افزايش ناامني‌ها، نبود تشکيلات، کمبود مواد درسي و عدم موجوديت ساختمان بيش از 100 مکتب در اين ولايت مسدود مي‌باشد.

عبدالقادر پيوستون رييس معارف ولايت کندهار گفته است، با مسدود شدن اين مکتب‌ها هزاران دانش‌آموز از آموزش و پرورش محروم شده‌اند.

آقاي پيوستون به «راديو آزادي» گفته است، آنان تلاش مي‌نمايند تا به هم‌کاري متنفذان قومي، مردم محل و وزارت معارف دروازه‌هاي مکتب‌هاي مسدود شده را به روي دانش‌آموزان باز نمايند.

رياست معارف کندهار گفته است که در حال حاضر از مجموع 472 مکتب در اين ولايت دروازه‌هاي 120 مکتب بسته‌است.

اين نگراني‌ها در حالي مطرح مي‌شود که چندي پيش والي کابل نيز گفته بود، 168 مکتب در ولسوالي‌هاي کابل ساختمان ندارند و با مشکلات کمبود آموزگار و کتاب رو به رو اند.

پيش از آن نيز گزارش‌ها از مسدود شدن صد‌ها مکتب در ولايت‌هاي ننگرهار، لوگر، غور، ارزگان و هلمند به نشر رسيده‌اند.

از سويي‌هم عبدالقادر بالاکرزي از اعضاي کميسيون امور فرهنگي و معارف مجلس نماينده‌گان گفته است وضعيت معارف در ولايت کندهار نگران کننده است.

او، گفته است: «به دليل    ناامني‌ها بسياري مکتب‌ها درشماري از ولسوالي‌هاي ولايت کندهار به روي دانش‌آموزان بسته‌است، در مکتب‌ها آموزگار و کتاب درسي وجود ندارد، شماري از مکتب‌ها ساختمان ندارند، حکومت تشکيل جديد ندارد.»

اين در حاليست که محمد اشرف غني رييس جمهوري کشور، سال‌جاري را سال معارف اعلام نمود و تأکيد کرد که در جريان دو سال آينده شش هزار مکتب در اين کشور ساخته خواهد شد.

از سويي هم وزارت معارف مي‌گويد، اين وزارت در تلاش است، تا هر چه زودتر مشکلات موجود در ولايت کندهار را حل کرده و دروازه‌هاي مکتب‌ها را باز کند.

نوريه نزهت نجرابي سخن‌گوي وزارت معارف گفته است: «افزون بر مشکل ناامني، مشکلات تخنيکي هم داريم و ما نمي‌توانيم اين مسأله را رد کنيم، اما وزارت معارف متعهد است براي رفع اين چالش‌ها، آنان مشخص کنند که در تشکيل‌شان چه اندازه کمبود دارند، سپس نظر به آن، وزارت معارف تشکيل در نظر مي‌گيرد از آن طريق آموزگار استخدام کند.»

اما عبدالقادر بالاکرزي عضو کميسيون امور فرهنگي و معارف مجلس نماينده‌گان مدعي است که معارف کشور از سال‌ها به اين‌سو با مشکلات زياد مواجه بوده و حکومت در زمينه تعهداتي که نموده تاکنون عمل نکرده‌است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید