کمک 200 ميليون دالري امريکا به فلسطيني‌ها صرف اولويت‌هاي ديگر مي‌شود

 

يک مقام ارشد وزارت امور خارجه امريکا اعلام کرد که واشنگتن کمک200 ميليون دالري به فلسطيني‌ها در کرانه باختري و غزه را براي اولويت‌هاي ديگري هزينه خواهد کرد.

به گزارش رويترز، يک مقام ارشد وزارت خارجه امريکا که نامش فاش نشده، گفته است که برنامه کمک امريکا به حکومت خودگردان فلسطيني در کرانه باختري و غزه مورد بررسي قرار گرفت، تا مشخص شود آيا اين کمک‌ها در راستاي منافع امريکا هزينه مي شود يا نه.

او اضافه کرده است: «در نتيجه اين بررسي‌ها و با هدايت رييس جمهوري، ما بيش از 200 ميليون دالر در چارچوب سال مالي 2017 را در محل ديگري هزينه خواهيم کرد. اين منابع صرف محل‌هايي خواهد شد که اولويت بيشتري دارند.

يک مقام ديگر وزارت خارجه امريکا به خبرگزاري رويترز گفته است: «ما در حال هم‌کاري با کنگره هستيم تا اين منابع رابه سمت اولويت‌هاي ديگر هدايت کنيم.»

با اين حال اين مقام وزارت خارجه امريکا توضيح بيشتري در خصوص اين اولويت‌ها ارائه نکرده است.

دولت ترمپ سال گذشته با تغيير در هفت دهه سياست دولت‌هاي پيشين اين کشور، اورشليم را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت شناخت در جريان سال‌ جاري، سفارت امريکا را از تل آويو به اورشليم منتقل کرد.   اين تصميم با اعتراض فلسطينيان و شماري از کشورها مواجه شد.

فلسطينيان، بسياري از کشورهاي جهان و نهادهاي بين‌المللي تاکيد دارند که بخش شرقي اورشليم/بيت‌المقدس بايد پايتخت کشور مستقل فلسطين باشد.

دونالد ترامپ در ديدار ماه گذشته خود با ملک عبدالله دوم،‌ پادشاه اردن، در واشنگتن گفته بود اگر صلح تاريخي ميان اسرائيل و فلسطينيان در دولت او به دست نيايد، ديگر هيچ دولتي در امريکا نمي‌تواند اين هدف را عملي کند.

دولت دونالد ترمپ اعلام کرده که در حال نهايي کردن طرح جديدي براي دستيابي به صلح اسرائيل و فلسطينيان است و اين طرح به‌زودي ارائه خواهد شد.

رييس‌جمهوري امريکا توافق صلح را در صورت دستيابي «معامله قرن» ناميده است.

سازمان آزادي بخش فلسطين هم هفته گذشته در بيانيه‌اي سخنان تازه آقاي ترمپ را رد کرد و آن را تحميل سياست‌هاي اسرائيل از سوي امريکا بر فلسطينيان دانست.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید