جان مک‌کين سناتور کهنه کار امريکا درگذشت

 

جان مک‌کين، سناتور جمهوري‌خواه از ايالت آريزوناي امريکا، و قهرمان جنگ ويتنام، روز شنبه(3سنبله) به اثر بيماري  سرطان پيشرفته مغز به سن 81 ساله‌گي درگذشت.

خبر درگذشت سناتور مک‌کين پس از آن اعلام شد که خانواده‌اش در روز جمعه، اعلام کردند که او درمان بيماري سرطان خود را به دليل پيشرفت آن متوقف کرده است.

آقاي مک‌کين شش دوره عضو سناي امريکا بود و در اين مجلس رياست کميته نيروهاي مسلح را بر عهده داشت.

جان مک‌کين به عنوان سياست‌مدار محافظه‌کار شناخته مي‌شد و در خصوص سياست خارجي به داشتن موضع تهاجمي مشهور بود. او دو بار، از جمله در رقابت با بارک اوباما، تلاش کرد تا به مقام رياست جمهوري امريکا برسد، اما موفق نشد.

او، در جنوري سال 2017 در حالي که پس از عمل مغز دوران نقاهت خود را مي‌گذراند از بيمارستان مستقيم به مجلس سنا آمد، تا به لايحه جنجال‌برانگيز دونالد ترامپ، رييس جمهوري امريکا، در خصوص لغو بيمه درماني همه‌گاني راي مخالف دهد.

جان مک‌کين که پدر و پدربزرگش فرمانده نيروي دريايي بودند و خود در 29 آگست 1936 در يک پايگاه نظامي امريکا در پاناما به دنيا آمد.

او فارغ‌ تحصيل دانشکده نيروي دريايي امريکا بود و کمتر از يک دهه پس فراغتش به ويتنام اعزام شد و در آن‌جا بود که به دنبال سقوط هواپيمايش بر فراز هانوي شش سال را در اسارت گذراند، اسارتي که آثارش بر بدن او باقي ماند.

مک‌کين همان قدر که از جمهوري‌خواهان انتقاد مي‌کرد، منتقد سرسخت دموکرات‌ها نيز بود.

او يکي از بزرگ‌ترين منتقدان سياست خارجي بارک اوباما به شمار مي‌رفت، و تصميم دولت او براي خروج از عراق و کوتاه آمدن در برابر حکومت بشار اسد، زماني که از تسليحات شيميايي استفاده کرد،‌ را به‌ باد انتقاد گرفت.

مک‌کين در همان زمان تاکيد کرد که دست ايران به دليل حمايت از حکومت آقاي اسد در جنگ داخلي مرگ‌بار سوريه «به خون آغشته است.»

از جان مک‌کين، يک هم‌سر که سيندي نام دارد و پنج فرزند به جاي مانده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید