طرح استراتيژي منطقه‌يي مبارزه با مواد مخدر از سوي جامعه جهاني تائيد گرديد

 

طرح استراتيژي منطقه‌يي مبارزه عليه مواد مخدر نهايي شده و قرار است حکومت افغانستان روي پلان تطبيقي اين استراتيژي کار مي‌کند.

طرح استراتيژي منطقه‌يي مبارزه عليه مواد مخدر که حدود يک ماه پيش از سوي وزارت مبارزه عليه مواد مخدر افغانستان در ويانا ارائه شد، از سوي جامعه جهاني مورد تائيد قرار گرفت.

حنيف دانشيار سخن‌گوي وزارت مبارزه عليه مواد مخدر به رسانه‌ها گفته است، قرار است اين طرح در آينده نزديک به امضأ برسد.

به گفته آقاي دانشيار، در حال حاضر حکومت افغانستان روي پلان تطبيقي اين استراتيژي کار مي‌کند.

او افزود: «اين استراتيژي نهايي شد و فعلن در مرحله امضأ و پلان تطبيقي قرار دارد. اميدوار هستيم که با نهايي شدن و تطبيق اين استراتيژي ما بتوانيم کشورها را در جلوگيري از ترانزيت مواد مخدر افغانستان به خارج و ورود فري کرسرها به افغانستان وادار به مسووليت پذيري نماييم. ما قبلن به سطح تفاهم‌نامه‌ها با کشورهاي همسايه کار مي کرديم. طرح استراتيژي کنوني در سطح کارشناسان بحث شد و در ويانا نهايي شد و ما اکنون در مرحله امضا و پلان‌گذاري تطبيق آن قرار داريم.»

طرح استراتيژي منطقه‌يي مبارزه عليه مواد مخدر يک ماه پيش از سوي دولت افغانستان به نماينده‌گان (13) کشور، شامل کشورهاي منطقه، کشورهاي همسايه افغانستان، ايالات متحده امريکا، اتحاديه اروپا و سازمان ملل در ويانا ارائه شد.

وزارت مبارزه عليه مواد مخدر گفته است، پيش از اين افغانستان، کشورهاي منطقه و همسايه در چارچوب توافق‌نامه‌هاي دو جانبه و چند جانبه با مواد مخدر مبارزه مي‌کردند، اما اين تلاش‌ها پس از اين به اساس استراتيژي جديد به پيش خواهد رفت.

داکتر ظفر معيين پيشين پاليسي و استراتيژي مبارزه عليه مواد مخدر گفته است که کشورهاي همسايه سهم بزرگي در مشکل مواد مخدر افغانستان دارند، از همين رو پلان تطبيقي بايد طوري ساخته شود که آنان مسووليت پذير باشند.

او گفته است: «کشورهاي منطقه بسياري مسايل ما را قبول ندارند. جنگ افغانستان را آنان آغاز کرده اند و مسأله مواد مخدر از طرف آنان است، اما اگر حکومت دقيق کار کند و استراتيژي را که مي‌سازد با توجه به واقعيت‌ها و قابل تطبيق باشد، در اين صورت امکان عملي شدن آن وجود دارد.”

دولت افغانستان مي‌گويد، سالانه به ارزش ميليون‌ها دالر مواد کيمياوي از طريق کشورهاي همسايه جهت توليد هيرويين به افغانستان قاچاق مي‌شود.

آقاي ظفر پيشنهاد مي‌کند که نياز است تا کشورهاي همسايه در جلوگيري از قاچاق مواد کيمياوي به افغانستان و ترانزيت مواد مخدر مسوولانه تلاش کنند.

با وجود تلاش‌هاي جدي در 17 سال گذشته در امر مبارزه با موادمخدر از سوي حکومت و جامعه جهاني، افغانستان هنوز هم يکي از بزرگ‌ترين کشورهاي توليد کننده موادمخدر به حساب مي‌آيد.

گزارش‌هاي که از سوي سازمان ملل و ديگر نهادهاي بين‌المللي در پيوند به موادمخدر افغانستان نشر شد، حاکي از آن است که به دليل افزايش ناامني‌ها در افغانستان کشت خشخاش و ميزان قاچاق موادمخدر نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش چشم‌گير داشته است.

افزون براين در حال حاضر افغانستان بيشتر از سه ميليون معتاد به موادمخدر دارد که بيشترشان را جوانان تشکيل مي‌دهند و شماري از زنان و کودکان نيز در اين کشور معتاد به موادمخدر هستند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید