20 درصد زنان افغانستان، فاصله بين ولادت را رعايت نمي‌کنند

 

وزارت صحت عامه کشور عدم رعايت فاصله بين ولادت‌ها را يکي از مشکلات صحي فرا راه زنان در کشور دانسته تاکيد دارد که هنوز هم بيشتر از 20 درصد زنان در کشور اين فاصله را رعايت نمي‌کنند.

احمد جان نعيم معين پلان و پاليسي وزارت صحت ديروز در نشستي که به منظور بررسي مشکلات صحي زنان و فرآورده‌هاي دارويي در اين زمينه در مقر اين وزارت داير شده بود، گفت که وزارت صحت در تلاش است تا فرآورده‌هاي دارويي مؤثر براي رعايت فاصله ميان ولادت‌ها را از طريق سکتور خصوصي فراهم سازد.

آقاي نعيم گفت که نقش سکتور خصوصي براي جلوگيري  از مشکلات صحي زنان در کشور برجسته بوده و وزارت صحت عامه زمينه سرمايه گذاري بيشتر را در اين بخش فراهم کرده است.

به گفته او، مشکل عمده عدم رعايت فاصله بين ولادت‌ها است که هنوز هم بيشتر از 20 درصد زنان در کشور اين فاصله را رعايت نمي کنند و بايد اين مشکل برطرف گردد.

او تاکيد کرد که عدم رعايت فاصله کافي ميان ولادت‌ها مي‌تواند باعث بروز مشکلات صحي خطرناک براي زنان و نوزادان در جامعه گردد.

معين وزارت صحت خاطر نشان کرد، فرآورده‌هاي دارويي که پس از اين از طريق سکتور خصوصي در آينده نزديک براي مردم معرفي مي‌گردد از کيفيت بسيار بلند برخوردار است و مي‌تواند مشکل فاصله ميان ولادت‌ها را با اطمينان حل کند.

به گفته او، وزارت صحت در نظر دارد تا روي چهار مشکل صحي زنان که در نتيجه بررسي‌هاي وزارت صحت طي يک و نيم دهه گذشته شناسايي شده با سکتور خصوصي در ميان بگذارد تا در اين بخش‌ها سرمايه گذاري کنند.

معين پلان و پاليسي وزارت صحت، تصريح کرد که رفع کم خوني در زنان و کودکان از مشکلات ديگري است که سکتور خصوصي با ارائه تابليت‌هاي مؤثر آهن وزارت صحت را هم‌کاري خواهند کرد.

وي افزود: مؤسسه اجتماعي افغان قرار است 1420 کودک که از مشکلات کم‌خوني رنج مي‌برند را در مدت 5 سال زير تداوي قرار دهد.

زليخا انوري رييس بخش بارداري خانم‌ها در وزازت صحت نيز هم‌کاري سکتور خصوصي در عرضه خدمات صحي را يک اقدام نيک بيان داشت و گفت که سکتور خصوصي مي‌تواند در بخش کاهش مشکلات صحي نقش مؤثر بازي کند.

خانم انوري افزود، تمامي اقلام دوايي با هم‌کاري سکتور خصوصي بايد به بازار عرضه گردد و اين سکتور بايد در بخش توليد و توريد محصولاتي که از وقوع اسهالات و پاک‌سازي آب‌ها جلوگيري مي‌کند توجه ويژه داشته باشند.

وزارت صحت هم‌چنان مي‌گويد که هنوز هم مشکلات جدي صحي زنان و کودکان در کشور وجود دارد و کمک‌هاي جامعه جهاني نيز در اين راستا جواب‌گوي نيازمندي‌هاي بهداشتي شهروندان افغانستان نيست.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید