سيد احمد شاه مودودي چشتي چشم از جهان بست

 

سيد احمد شاه چشتي مودودي مرشد سلسله طريقه چشتيه روزچهار شنبه هفته پيش سي و يکم اسد در ولايت هرات چشم از جهان بست.

در همين رابطه رياست اجراييه حکومت وحدت ملي اعلاميه يي را صادر کرد که متن آن چنين است:

اعلاميه رياست اجراييه در پيوند به درگذشت يکي از عالمان جيد ولايت هرات

سوگمندانه با خبر شديم كه عالم رباني و مرشد سلسله طريقه عاليه چشتيه امروز (چهارشنبه، 31 اسد) هنگام اداي نماز صبح، جهان فاني را وداع گفته است.

سيداحمدشاه چشتي مودودي که از پيشگامان جهاد و از مفاخر عرفان اسلامي در کشور بود؛ ارادتمندان زيادي در شبه قاره هند داشت. مرگ عالم، محقق و مترجم تواناي عرفان اسلامي و پير طريقت چشتيه، الحاج سيد احمدشاه چشتي مودودي،  ضايعة بزرگ براي جامعة عرفان و تصوف اسلامي به شمار مي‌رود.

ايشان علاوه بر سال‌ها رياضت و عبادت و نشر عقايد مکتب عرفان و تصوف به خصوص طريقت چشتية مودوديه، صاحب تاليفات و تحقيقات ارزنده در عرفان اسلامي مي‌باشد.

از جمله تاليفات وي، مي‌توان از حلية الاولياء و طبقات الاصفياء امام ابونعيم اصفهاني در ده جلد (چاپ نشده) و ترجمة کتاب قوت القلوب شيخ ابوطالب مکي (چاپ نشده) و تاليف کتاب تاريخ چشت و مشايخ چشتيه (چاپ شده) نام برد.

سيد احمد شاه چشتي مودودي مرشد دوکتور عبدالله عبدالله

رييس اجراييه جمهوري اسلامي افغانستان

به همين گونه مير عبدالغفور مودودي يکي از نزديکان و دوستان وي در سوگ سيداحمد شاه مودودي چنين نگاشته است:

با تأثر و تألم دريافتم که دوست نهايت عزيزم ؛ نويسنده توانا، شاعر و علم بردار طريقهء عاليه چشتيه شريف جناب سيد احمد شاه مودودي چشتي جهان فاني را وداع گفته و به رحمت حق پيوست. چند بار که در کاشانه چشتيه هرات واقع پل رنگينه حضور شان رفتم اقامت گاه شان جايگاه صوفيان طريقه؛ فرهنگ‌دوستان و جوانان هرات باستان بوده و به خصوص شب‌هاي جمعه هنرمندان نعت خوان با آواز دلنشين شان که اکثرن اشعار جناب مودودي صاحب را مي سرودند همه را  مجذوب خود مي‌کردند. جناب شان در طول حيات حدود 38 جلد کتاب را تحت عناوين مختلف تاليف و يا ترجمه نموده و به دسترس علاقه‌مندان قرار داده است. کتاب وزين تاريخ چشت و مشايخ چشتيه به مناسبت سمينار بين‌المللي طريقه چشتيه که به ابتکار وزارت اطلاعات فرهنگ در کابل داير گرديده بود و مصاحبه هاي جناب شان در رابطه به علم برداران طريقه چشتيه از طريق تلويزيون طلوع و روزنامه آرمان ملي مورد علاقه و دلچسپي مردم و به خصوص پيروان آن طريقه قرار گرفت. مرحوم مغفور هر باري که عزم سفر به سرزمين پهناور هندوستان و يا هم بعضاً پاکستان غرض بازديد مريدانش مي‌رفت چند شب و روز را در کابل و در منزل بنده سپري مي‌کرد و تعداد زياد مريدان و علاقه‌مندان به حضورش شرفياب مي‌گرديدند و خودش هم جهت احوال گيري دوستان به منازل شان سر مي‌زد. مرگ نا به هنگام اين عالم بزرگ و روشن دل را به جامعهء فرهنگي هرات؛مريدان؛دوستان و خانواده مرحومي تسليت عرض مي نمايم روحش شاد و يادش گرامي باد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید