آزار جنسي در کليسا؛ سکوت پاپ در برابر اتهام پنهان‌کاري

 

 

پاپ فرانسيس، رهبر کليساي کاتوليک حاضر نشده درباره ادعاهاي يک ديپلمات سابق واتيکان که خواهان کناره‌گيري او شده، اظهار نظر کند.

اسقف کارلو ماريا ويگانو، پاپ را متهم به پنهان‌کاري در ارتباط با اتهامات مربوط به آزار جنسي عليه يک کاردينال آمريکايي کرده است.

در پرواز بازگشت پاپ به روم از سفر ايرلند، خبرنگاران از او درباره اين اتهامات سوال کردند. او گفت که در واکنش به نامه 11 صفحه‌اي اسقف ويگانو کلمه‌اي بر زبان نخواهد آورد.

پاپ فرانسيس از خبرنگاري که درباره اين نامه از او سوال کرد خواست که نامه را دوباره به دقت بخواند و خود قضاوت کند: «من يک کلمه هم درباره آن نخواهم گفت. فکر مي‌کنم که اين سند خود گويا است.»

اسقف ويگانو در نامه خود مدعي شده است که پاپ از حدود پنج سال پيش از ادعاهاي مربوط به آزار جنسي يکي از کاردينال‌هاي سرشناس آمريکايي که اخيرن استعفاي او را پذيرفته، خبر داشته است.

آقاي ويگانو نوشته است که در سال 2013 به پاپ فرانسيس اطلاع داده که کاردينال تئودور مک‌کريک با اتهامات گسترده آزار طلبه‌هاي رده پايين و کشيش‌هاي کليسا روبرو است.

به نوشته کارلو ماريا ويگانو، پاپ از تاريخ 23 جنوري سال 2013 مطلع بوده که «مک‌کريک يک نابودگر زنجيره‌اي است… مي‌دانست که او مردي فاسد است (اما) تا پايان تلخ ماجرا، براي او لاپوشاني کرد.»

«پاپ فرانسيس بايد سرمشق خوب براي کاردينال‌ها و اسقف‌هايي باشد که بر روي آزارهاي مک‌کريک سرپوش گذاشتند و همراه با همه آنها کناره‌گيري کند.»

اسقف ويگانو هيچ سند و مدرکي براي اثبات ادعاي خود درباره مکالمه سال 2013 با پاپ ارائه نداده است.

آقاي ويگانو از سال 2011 تا 2016 به عنوان سفير واتيکان در واشنگتن خدمت کرده است.

او هم‌چنان مي‌گويد که در سال 2006 گزارشي براي مقام‌هاي بالاتر در واتيکان ارسال کرده که در آن درباره مظنون بودن تئودور مک‌کريک به آزار جنسي بزرگ‌سالان در يک مدرسه مذهبي در نيوجرسي هشدار داده است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید