گزارش‌ها در مورد ايجاد حکومت ايتلافي با طالبان بي‌اساس است

 

حکومت گزارش برخي از رسانه‌ها مبني بر اين که در جريان گفت‌وگوهاي مستقيم امريکايي‌ها با نماينده‌گان گروه طالبان روي ايجاد حکومت ايتلافي در افغانستان توافق شده‌است را بي‌اساس خواند.

هرچند از قول شماري از شرکت کننده‌گان گفت‌وگوهاي مستقيم ميان طالبان مسلح و امريکا خبر داده شده‌است که هرگاه نتايج گفت‌وگوهاي صلح نتيجه مثبت دهد، ميان حکومت افغانستان و طالبان يک حکومت مشترک ايتلافي ايجاد مي‌گردد، اما حکومت اين اظهارات را بي‌اساس مي‌خواند.

شاه حسين مرتضوي معاون سخن‌گوي رياست جمهوري به «راديو آزادي» گفته است، اين گزارش‌ها از بنياد بي‌اساس هستند.

از سويي‌هم مسوولان شوراي صلح گفته اند، هر روند يا تلاش براي صلح که دست آوردهاي نظام فعلي را حفظ و مشکلات را حل سازد از آن استقبال مي‌کنند.

حاجي عزيزالله دين محمد معاون اين شورا گفته است: «هرگاه در گفت‌وگوها ميان امريکا و طالبان مسلح براي حل مسأله افغانستان کدام راهي ديده مي‌شود و مسأله با آن حل مي‌گردد، شوراي صلح هيچ اعتراضي به آن ندارد، اما گفت‌وگوهاي که هم نتيجه داشته و هم براي شهروندان افغانستان قابل قبول باشد.»

مسوولان شوراي صلح پيش از اين نيز به گفت‌وگوهاي مستقيم ميان امريکا و طالبان خوشبيني نشان داده و گفته بودند که ادامه اين گفت‌وگوها زمينه گفت‌وگو ميان حکومت افغانستان و طالبان را مساعد مي‌سازد.

اين در حاليست که شماري از رسانه‌هاي افغانستان از قول کرستوفو کليندا مقام پيشين پنتاگون و يک تن از اشتراک کننده‌گان گفت‌وگوها با طالبان نوشته است که گفت‌وگوها ميان امريکا و طالبان مسلح جريان داشته و ممکن نتايج مثبت داشته باشد.

از قول آقاي کليندا هم‌چنان گفته شده است که گفت‌وگوهاي مستقيم ميان امريکا و طالبان مسلح سبب خواهد شد، تا آن گروه با حکومت افغانستان نيز مستقيم به ميز گفت‌وگو بنشيند.

گفت‌وگوهاي مستقيم ميان امريکا و طالبان مسلح سبب خواهد شد تا آن گروه با حکومت افغانستان نيز مستقيم به ميز گفت‌وگو بنشيند.

او گفته است که گفت‌وگوها در هماهنگي کامل با حکومت افغانستان به پيش مي‌رود و طرف اصلي گفت‌وگوها حکومت افغانستان خواهد بود.

به‌گفته رسانه‌ها، کليندا اين‌را نيز گفته است که هرگاه اين گفت‌وگوهاي صلح نتيجه مثبت دهد ميان حکومت کنوني و طالبان حکومت ائتلافي ايجاد مي‌گردد و همين حکومت در مورد باقي ماندن نيروهاي خارجي در افغانستان نيز فيصله مي‌کند.

در اين حال انوارالحق احدي رييس جبهه ملي نوين افغانستان گفته است که فکر مي‌کند ايجاد حکومت ائتلافي ميان حکومت و طالبان يک طرح باشد.

آقاي احدي گفته است: “اين گزارش طوري معلوم مي‌شود که ممکن تا اکنون اين شکل يک پيشنهاد را داشته باشد، نه اين‌که روي آن موافقه شده باشد، اما اگر روي آن موافقه هم شده باشد در چنين حالت اين يک پيشرفت بزرگ است هرگاه در راه صلح موافقه صلح صورت مي‌گيرد، ايجاد حکومت ائتلافي يا موقت يک کار ضروري است.”

اشتراک گذاری:

نظر بدهید