عبدالله عبدالله: برگزاري انتخابات تنها گزينه براي بيرون رفت افغانستان از وضعيت کنوني مي باشد

 

عبدالله عبدالله رييس اجرايي حکومت  تاکيد مي‌کند که براي تأمين منافع ملي افغانستان و بيرون رفت از بحران موجود برگزاري انتخابات پارلماني يگانه گزينه است و هيچ ملاحظه‌ي نمي‌تواند مانع برگزاري انتخابات پيش رو شود.

رييس اجرايي مي‌گويد، حکومت در راستاي برگزاري انتخابات پارلماني مصمم است و نخواهند گذاشت تا موانعِ به اين پروسه سايه افگند و تصميم حکومت را به برگزاري انتخابات خدشه دار سازد.

او، مي‌گويد: «اين اطمينان را براي مردم افغانستان مي‌دهم که تعهد کامل ما به حفظ سلامت نظام و رفتن به‌سوي انتخابات است.»

آقاي عبدالله تاکيد کرد که مسووليت حکومت اين است که تصاميم انتخابات را به گونه شفاف و عادلانه برگزار کند.

رييس اجرايي به ملاحظاتي که به باور او به عنوان موانع بر سر راه برگزاري انتخابات قرار دارد اشاره مي‌کند   و به منافع ملي کشور تأکيد مي‌ورزد.

در کنار بسته ماندن دروازه‌هاي دفتر‌هاي ساحوي کميسيون انتخابات از سوي هواداران نامزدان حذف شده در دو هفته گذشته، چالش ديگر سر راه اين کميسيون، خواست‌هاي شماري از حزاب و جريان‌هاي سياسي در پيوند به تغيير نظام انتخاباتي است.

شماري از احزاب و جريان‌هاي سياسي براي حکومت دو هفته مهلت داده بودند تا خواست‌هاي شان را در پيوند به تغيير نظام انتخابات بپذيرد.

اکنون با پايان اين مهلت در اعلامية نگاشته‌اند که ائتلاف بزرگ ملي افغانستان با ديگر احزاب و جريان‌هاي سياسي در مرکز ولايات کشور نا فرماني‌هاي مدني را آغاز و براي جلوگيري از مهندسي انتخابات از هر گونه تلاش دريغ نخواهند کرد.

يک روز پيش از اين رياست جمهوري گفته‌است که در ديدار با اين احزاب و جريان‌هاي سياسي از بهر ارائه طرح جامع در پيوند به پيشنهادات آنان، کميتة مشترک احزاب و حکومت ايجاد مي‌گردد.

اما اين احزاب مي‌گويند به ايجاد کميته با حکومت توافق خواهند کرد که فيصله آن تغيير در نظام انتخاباتي باشد.

فضل غني حقمل سخن‌گوي حزب اسلامي به رهبري گلبدين حکمتيار گفته است: “اجماع احزاب سياسي در حال حاضر راهپيمايي‌ها را متوقف ساخته‌است، اما اگر طرح ما پذيرفته نشود و اگر کميسيون انتخابات در اين زمينه بي‌اعتنايي کند، اجماع احزاب سياسي به تظاهرات خود در ولايات ادامه داده و دفترهاي کميسيون مستقل انتخابات را خواهند بست.”

از سويي‌هم، ذبيح الله سادات معاون سخن‌گوي کميسيون انتخابات گفته است، تغيير نظام انتخاباتي و يا فيصله هايي‌که تاريخ برگزاري انتخابات را به تأخير اندازد براي آنان پذيرفتني نيست و به هيچ کس اجازه نخواهند داد اين روند را به چالش بکشد.

محمد نعيم ايوب زاده رييس بنياد انتخابات شفاف افغانستان، اين خواست احزاب را با توجه به زمان اندکي که به برگزاري انتخابات باقي مانده‌است غير قانوني و بدور از منطق مي‌خواند.

آقاي ايوب زاده تأکيد مي‌ورزد که ادامه اين رأي زني‌ها انتخابات را به بحران خواهد کشانيد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید