روحاني، اردوغان و پوتيندر ايران ديدار مي‌کنند

 

بنا بر گزارش‌ها رييسان جمهوري سه کشور ايران، روسيه و ترکيه که در حال انجام مذاکراتي در ارتباط با بحران سوريه هستند، قرار است در ايران ديدار کنند. در صورت برگزاري، اين سومين نشست در اين سطح در رابطه با موضوع سوريه خواهد بود.

شبکه خبري تلويزيون دولتي ترکيه  گزارش داده است که رجب طيب اردوغان قرار است براي ديدار با ولاديمير پوتين و حسن روحاني، هفتم سپتامبر به ايران سفر کند.

در ايران نيز، مجيد خدابخش، والي آذربايجان شرقي، در گفت‌وگويي با خبرگزاري فارس اظهار نمود که قرار است اين ديدار در شهر تبريز انجام شود.

خبرگزاري تسنيم گزارش داده‌است که مسوول دفتر وزارت خارجه در تبريز برگزاري اين ديدار در اين شهر را رد نکرده و گفته است، محل برگزاري ديدار را تا چند روز آينده به صورت نهايي اعلام خواهد کرد.

خبرگزاري فرانسه نيز گزارش داده است که دفتر رياست‌جمهوري ترکيه هنوز اين موضوع را تائيد نکرده، هرچند اين نهاد روزنامه‌نگاران ترک را، براي پوشش خبري سفري اردوغان به ايران، دعوت کرده‌است.

پيش از اين رييس‌جمهوري ترکيه از برنامه‌ريزي براي انجام مذاکراتي با رهبران فرانسه، آلمان و روسيه، در روز هفتم سپتامبر در آنکارا، در پيوند با بحران سوريه، خبر داده بود.

اما از خبرها و گزارش‌هاي منتشرشده در هفته گذشته اين‌طور بر مي‌آيد که احتمال انجام چنين ديداري بسيار کم است و به همين دليل هم قرار است ديدار سه‌جانبه ترکيه، روسيه و ايران جايگزين آن شود.

پيش‌تر نيز رييسان جمهوري اين سه کشور در سوچي و آنکارا ديدار کرده بودند.

ايران و روسيه، مهم‌ترين حاميان بشار اسد هستند و ترکيه حامي شماري از گروه‌هاي مخالف اسد؛ هر سه کشور مذاکراتي را در مورد بحران سوريه در آستانه، پايتخت قزاقستان آغاز کردند که در نهايت به توافق‌هايي، از جمله براي ايجاد مناطق آتش‌بس در سوريه، انجاميد.

غرب در موارد مختلف از دخالت ايران و روسيه در جنگ داخلي سوريه، که در نهايت سبب شده، تا بشار اسد کنترل بخش وسيعي از کشور را به‌دست آورد، شديدا انتقاد کرده است. تهران و مسکو اين انتقادها را رد کرده و مي‌گويند به درخواست دولت مرکزي سوريه وارد کارزار نظامي آن کشور شده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید