از ميان 270هزار بي‌جا شده داخلي غزني 21 هزار تن شان به کمک‌هاي عاجل نياز دارند

 

وزارت مهاجرين و عودت کننده‌گان مي‌گويد، براي کساني‌که در اثر جنگ در ولايت غزني بي‌جا شده‌اند، سلسله کمک‌ها آغاز گرديده‌است.

اسلام الدين جرأت سخن‌گوي اين وزارت به رسانه‌ها گفته است، به دليل جنگ اخير در ولايت غزني، 270هزار تن بي‌جا شده‌اند که بر اساس تحقيقات از اين ميان 21 هزار تن آنان به کمک‌هاي عاجل بشري نياز دارند.

او، افزود، در چند روز گذشته براي نزديک به 8 هزار تن کمک‌هاي اوليه رسيده و تا هفته آينده متباقي بي‌جا شده‌گان نيز از اين کمک‌ها مستفيد خواهند شد.

او، گفته است: «حدود 270 هزار تن آسيب ديده‌اند، زماني‌که ما سروي خود را تکميل نموديم 21 هزار تن به کمک‌هاي عاجل بشري و غذايي نياز دارند که سره مياشت، WFP و UNHCR براي آنان کمک رسانيده‌اند و برخي ديگر از بنياد‌هاي خيريه که منتظر سروي ما بودند نيز در همين هفته کمک‌هاي خود را آغاز مي‌نمايند و براي اين 21 هزار کمک رساني مي‌نمايند.»

اين در حاليست که در گزارش تازه اداره همآهنگي امور بشري سازمان ملل متحد آمده‌است که در اثر جنگ غزني 210 هزار تن بي‌جا شده‌اند.

در اين گزارش آمده‌است با اين‌که وضعيت غزني دوباره به حالت عادي برگشته، اما اين بيجا شده‌گان به کمک‌هاي اوليه نياز دارند.

بر اساس گزارش اين سازمان، سازمان جهاني غدا و کميته صليب سرخ براي 8 هزار و 600 خانواده کمک‌هاي اوليه بشري را رسانيده‌اند.

ولايت غزني حدود سه هفته پيش شاهد نبرد شديد ميان نيروهاي و افراد گروه طالبان بود.

اين جنگ پنج روز ادامه داشت که در نتيجه آن صدها تن کشته شدند، يک بخش از شهر به آتش کشيده شد و هزاران خانواده مجبور به ترک خانه‌هاي شان شدند.

برخي از اعضاي شوراي ولايتي غزني مي‌پذيرند که براي بي‌جا شده‌گان توزيع کمک‌ها آغاز شده‌است، اما آنان مي‌گويند حکومت به خاطر تأمين امنيت در اين ولايت بايد مردم را اطمينان دهد، تا آنان بتوانند دوباره به مناطق خود برگردند.

حميد الله نوروز از اعضاي شوراي ولايتي غزني به “راديو آزادي” گفته است: “اکنون بعضي کمک‌ها رسيده و توزيع آن آغاز شده‌است، اما خواست ما اينست که حکومت بايد اعتماد مردم را بدست بياورد، نيروهاي امنيتي پوسته‌ها بسازند، کمربندهاي امنيتي ايجاد کنند، راه رفتن به ولسوالي را امن بسازند و نيروهاي کمک رسان هر چه زودتر عمليات تصفيوي بر ضد مخالفين را آغاز نمايند تا مردم دوباره به مناطق خود برگردند.”

او، هم‌چنان گفته است، هنوز هم برخي از باشنده‌گان اين ولايت به خاطر هراس از حمله دوباره طالبان مسلح بر اين شهر کوچ نموده و مناطق خود را ترک مي‌کنند.

از سويي‌هم، مسوولان محلي ولايت غزني گفته اند، در تمام مناطق مرکز اين ولايت عمليات تصفيه‌يي جريان دارد و در شهر غزني پاسگاه‌هاي ارتش و پوليس ايجاد شده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید