سیگار: 35 درصد حملات هدف‌مند و 78 درصد حملات انتحاري در افغانستان افزايش يافته است

 

اداره بازرس ويژه‌ي امريکا براي بازسازي افغانستان « سيگار» گزارش داده است که حملات هدف‌مند 35 درصد و حملات انتحاري 78 درصد در افغانستان افزايش يافته است.

اداره بازرس ويژه‌ي امريکا براي بازسازي افغانستان(سيگار) روز، سه شنبه با نشر گزارشي، اعلام کرده است که شواهد امنيتي نشان مي‌دهد که حملات انتحاري و قتل‌هاي هدف‌مند در افغانستان افزايش يافته است.

سيگار براساس گزارش دبيرکل سازمان ملل در اوايل جون سال جاري وضعيت امنيتي درافغانستان را همچنان «ناپايدار» اعلام کرده است.

در گزارش سيگار آمده است که ترورهاي هدف‌مند35 در صد و حملات انتحاري 78 درصد در افغانستان افزايش  يافته است.

در اين گزارش هم‌چنان آمده است که در مجموع، حوادث امنيتي در سراسر افغانستان نسبت به سال گذشته کاهش يافته است.

سيگار افزوده است که سازمان ملل از 15 فبروري 2018 تا 15 مي 2018 ميلادي 5 هزار و 675 مورد حوادث امنيتي را در سراسر افغانستان ثبت کرده که نسبت به دوره‌ي مشابه در سال 2017 هفت درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

در همين حال، براساس اين گزارش روزانه به طور متوسط بيشتر از 63 حادثه امنيتي در افغانستان رخ‌داده که سال گذشته اين مقدار بيش از 69 مورد بوده و حوادث امنيتي حدود 3.3 مورد نسبت به سال پيش کاهش يافته است. از سويي‌هم بر موارد حملات انتحاري  و ترور افراد افزوده شده است.

سيگار افزوده که براساس اين گزارش حملات مسلحانه 64 درصد از حوادث امنيتي افغانستان را تشکيل مي‌دهد که اين رقم از سال پيش تغيير نکرده است، اما حوادث ناشي از کاربرد مواد منفجره کاهش يافته، اين حوادث 15 درصد از کل حوادث امنيتي افغانستان را تشکيل مي‌دهد.

اين در حالي است که بر اساس آخرين گزارش، دو روز پيش، نيز دو خلبان ارتش در منطقه خواجه بغراي شهر کابل در شمال پايتخت ترور شدند. دو فرد مسلح موترسايکل‌سوار اين خلبانان را که عازم محل کارشان بودند، هدف قرار داده و از محل فرار کرده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید