در پي هشدار امريکا در مورد حملات شيميايي توسط اسد؛ مسکو به واشنگتن هشدار داد

 

سفارت روسيه در واشنگتن گفته است، مسکو به مقام‌هاي ارشد امريکا در مورد دست زدن به اقدام نظامي «غيرقانوني و بدون مدرک» در سوريه، هشدار داده‌است.

اين اظهارات پس از آن بيان شده که امريکا، فرانسه و بريتانيا به دولت سوريه هشدار دادند، چنانچه در حملات براي کنترل ادلب از جنگ‌افزارهاي شيميايي استفاده کند، با واکنش آن‌ها روبه‌رو خواهد شد.

سفارت روسيه در اعلاميه‌اي که نشر کرده، گفته است: «ما در مورد انجام احتمالي هر اقدام خشونت‌بار، بدون مدرک و غيرقانوني، در سوريه، هشدار داده‌ايم. افزايش تنش‌ها در سوريه هم‌جهت با منافع ملي هيچ کشوري نيست.»

در اين اعلاميه، هشدار روسيه، چند روز پيش و در جريان ديدار آناتولي آنتونوف، سفير آن کشور، و ديويد سترفيلد، دستيار وزير خارجه امريکا در امور شرق نزديک (غرب آسيا) و جيم جفري، نماينده ويژه واشنگتن در امور سوريه، بيان شده‌است.

سفير روسيه در اين ديدار خواستار ارائه فوري مدارک در مورد استفاده از سلاح‌هاي شيميايي شده‌است: «ما در مورد پيام‌هايي که طرف امريکايي ارسال مي‌کند و ظاهرن حاکي از آماده‌سازي حملات تازه‌اي به بهانه استفاده از سلاح‌هاي شيميايي توسط دولت سوريه است، جدي‌ترين نگراني خود را ابراز کرده‌ايم.»

روسيه و ايران، مهم‌ترين حاميان بشار اسد هستند.

در سال گذشته ميلادي، پس از اتهام‌هاي غرب عليه دولت مرکزي سوريه مبني بر انجام حملات شيميايي در مناطق تحت کنترل شورشيان، دونالد ترمپ، رييس‌جمهوري امريکا، دو بار دستور به حملات هوايي به مراکزي در سوريه داد.

در واپسين روز  اسد، امريکا در کنار دو متحد اروپايي خود، فرانسه و بريتانيا، گفته بود چنانچه دولت اسد در حملات براي کنترل ادلب از جنگ‌افزارهاي شيميايي استفاده کند، قطعاً با واکنش اين سه کشور روبه‌رو خواهد شد.

اکثر مناطق ادلب در کنترل شورشيان سوري‌است و به نظر مي‌رسد نيروهاي دولتي در حال آماده‌شدن براي تصرف کامل اين منطقه هستند.

اما هشدارها و ابراز نگراني‌ در مورد وضعيت سوريه محدود به اين سه کشور نمانده است. آنگلا مرکل، نخست وزير آلمان، در جريان يک تماس تليفوني با ترمپ، در مورد وضعيت انساني در منطقه ادلب ابراز نگراني کرد.

ترزا مي، نخست وزير بريتانيا نيز با رجب طيب اردوغان، رييس‌جمهوري ترکيه تماس گرفته و در مورد تصميم حکومت سوريه براي انجام عمليات نظامي در منطقه ادلب و استفاده احتمالي از سلاح شيميايي ابراز نگراني کرده بود.

آنتونيو گوترش، دبير کل سازمان ملل، نيز گفته است: «استفاده از جنگ‌افزار شيميايي به هر شکلي، کاملن غيرقابل قبول است.»

روسيه و سوريه استفاده دولت مرکزي از سلاح‌هاي شيميايي را رد کرده‌ و مي‌گويند مخالفان اسد دست به جعل و سندسازي در مورد اين حملات مي‌زنند. اين در حالي‌است که يک گروه تحقيقاتي ملل متحد، دولت سوريه و گروه موسوم به حکومت اسلامي را متهم به استفاده از سلاح شيميايي عليه مردم کرده‌است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید