با حضور امريکا در افغانستان، صلح تأمين نخواهد شد

 

شماري از آگاهان امور نظامي بر اين باورند که با حضور نيروهاي نظامي امريکا در افغانستان،‌ آوردن صلح در کشور کار دشواري خواهد بود.

‌ جنرال جوزف دانفورد رييس ستاد ارتش امريکا به تازه‌گي گفته است که کشورش در جنوب آسيا منافع دايمي دارد و براي نفوذ در اين منطقه حضور هميشه‌گي خواهد داشت.

جنرال دانفورد گفته است: «ما در جنوب آسيا منافع دايمي داريم، منافع ديپلماتيک و امنيتي. ما براي نفوذ ما در منطقه حضور خواهيم داشت.»

جنرال جيمز متيس وزير دفاع امريکا نيز گفته است: «آيا تا پنج سال ديگر ما در افغانستان نيروهاي نظامي خواهيم داشت؟ من نمي‌توانم به آن پاسخ بدهم. ما بايد منتظر بمانيم و اوضاع را مشاهده کنيم، به خاطري که اين امر به شرايط وابسته است.»

اين گفته‌هاي مقام‌هاي ارشد نظامي امريکا نشان مي‌دهد که حضور نيروهاي نظامي امريکا در افغانستان درازمدت خواهد بود.

شماري از آگاهان امور نظامي بر اين باورند که با حضور نيروهاي نظامي امريکا در افغانستان،‌ آوردن صلح در کشور کار دشواري خواهد بود.

جنرال عتيق الله امرخيل آگاه امور نظامي به «خبرگزاري‌جمهور» گفته است: «امريکا مبارزه صادقانه با طالب و داعش در افغانستان ندارد و هم نمي‌خواهد که صلح دايمي و سراسري در افغانستان تأمين شود. «آقاي امرخيل هم‌چنان گفته است:« اگر امريکا مي‌خواست طالب را از بين ببرد درهمان سال‌هاي 2002 و 2003 با 160 هزار نيروي خود مي‌توانست چند تا طالب را به طور کلي نابود سازد ولي اين کار را نکرد».

او، افزوده است: «امريکا به خاطر اين که قدرت‌هاي منطقه اي مثل روسيه، چين و ايران که موازي با امريکا   فغانستان حضور دارد.

اين آگاه امور نظامي تاکيد کرده است که افغانستان از لحاظ نظامي بهترين مکان براي امريکاست و اين کشور مي‌تواند کنترل کامل بالاي رقيباي منطقه‌اي خود داشته باشد و آن‌ها را نگذارد که دست و پاي خود را تکان دهند.

آقاي امرخيل تصريح کرده است: «حضور امريکا در افغانستان به منافع خودشان است، اما به منافع مردم افغانستان نيست؛ آن‌ها به هيچ وجه نمي‌خواهند که يک حکومت قوي مرکزي در افغانستان شکل گيرد، بلکه تلاش آن‌ها اين است که بي اتفاقي و عدم اتحاد در بين مردم افغانستان ادامه داشته باشد و اين وضعيت هم به نفع امريکايي‌هاست».

او، افزود: «امريکا 9 پايگاه نظامي در افغانستان ايجاد کرده است، اما هيچ فرد از افغانستاني‌ها نمي‌دانند که در اين پايگاه‌هاي نظامي چه مي‌گذرد و آن‌ها چه اهدافي را در اين پايگاه‌ها دنبال مي‌کنند».

آقاي امرخيل بيان داشت، اين را همه دنيا و مردم افغانستان مي‌دانند که امريکا مي‌خواهد جهان يک قطبي شود و همه جهان زير دست اين کشور باشد.

در همين حال جاويد کوهستاني آگاه امور نظامي نيز گفته است: «در چارچوب توافقنامه امنيتي تا سال 2024 فعاليت و حضور امريکا در افغانستان قانونمند است اين‌که حکومت ما از حضور امريکا به نفع خود استفاده کرده نتوانسته است بحث جداگانه مي‌باشد».

آقاي کوهستاني بيان داشت،‌ در مجموع حضور و فعاليت امريکا در افغانستان به منظور تأمين صلح و ثبات نيست بلکه آن‌ها با استفاده از خاک افغانستان منافع خودشان را دنبال مي‌کنند.

او، تصريح کرد: «امريکا با استفاده از خاک افغانستان مي‌خواهد وضعيت پاکستان، ايران و خاورميانه را مديريت اطلاعاتي کرده و درصورت نياز اقدامات عملياتي هم بالاي رقيباي منطقه اي خود خواهد داشت».

به گفته‌ي آقاي کوهستاني: «اگرحضور امريکا منافع افغانستان را تأمين نکند و بعد از سال 2024 حضورغير قانوني داشته باشد در اين صورت هم موجب نگراني کشورهاي منطقه بوده و هم بهانه‌اي براي افزايش فعاليت‌هاي گروه‌هاي تروريستي خواهد بود».

اشتراک گذاری:

نظر بدهید