هشدار پومپئو درباره پيامدهاي عمليات نظامي روسيه و سوريه در ادلب

 

مايک پومپئو، وزير خارجه امريکا هشدار داده است که عمليات نظامي ارتش سوريه در منطقه ادلب اقدامي در راستاي تشديد درگيري در جنگ داخلي سوريه است.

وزير خارجه آمريکا در حساب کاربري توييتر خود نوشته است: «سرگئي لاوروف از حمله سوريه و روسيه به ادلب دفاع مي‌کند.» اشاره مايک پومپئو به اظهارات روز جمعه سرگئي لاوروف، وزير‌ خارجه روسيه است که گفته است، حکومت سوريه حق دارد که تروريست ها را از سرزمين خود بيرون کند. روسيه و ايران حاميان حکومت بشار اسد هستند و از مخالفان مسلح حکومت سوريه به عنوان «تروريست» ياد مي‌کنند. وزير خارجه امريکا هم‌چنان تاکيد کرده است: «از ديدگاه ايالات متحده چنين اقدامي به مثابه تشديد درگيري‌ها در مناقشه خطرناک (جنگ داخلي سوريه) است.» منطقه ادلب در شمال سوريه هم اکنون در کنترل گروه‌هاي شورشي مخالف بشار اسد است و حکومت سوريه نيز اعلام کرده است در صدد بازپس‌گيري اين منطقه است. به دنبال پيش‌رو‌‌ي‌هاي ارتش سوريه طي يک‌سال اخير شمار زيادي از مخالفان حکومت سوريه به هم‌راه خانواده‌هاي‌شان به اين منطقه پناه برده‌اند. وزير امور خارجه در ادامه توييت خود نوشته است: سه ميليون سوري که مجبور به ترک خانه و کاشانه‌ خود شده‌اند اکنون در ادلب هستند در چنين عملياتي لطمه خواهند ديد. (اين اقدام) خوبي نيست. جهان نظاره گر است. در همين زمينه، کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان روز جمعه به اين که ادلب آخرين منطقه تحت کنترل شورشيان محسوب مي شود، نسبت به پيامدهاي عمليات نظامي احتمالي و آواره‌گي ساکنان اين منطقه، هشدار داد. کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان، گفته است، عمليات نظامي در ادلب بسيار دشوار خواهد بود. فيليپو گراندي هم‌چنان اظهار داشت که از دولت سوريه درخواست کرده است طرحي هايي مانند ايجاد مسيرهاي امن براي عمليات‌ انسان‌دوستانه جهت تخليه شهروندان غيرنظامي را مورد ارزيابي قرار دهد.

پيش از اين آمريکا، فرانسه و بريتانيا به دولت سوريه هشدار داده‌اند چنان‌چه حکومت سوريه در عمليات نظامي خود براي کنترل ادلب از جنگ‌افزارهاي شيميايي استفاده کند، با واکنش آن‌ها روبه‌رو خواهد شد. در همين زمينه، روز گذشته استفان دي ميستورا « فرستاده ويژه سازمان ملل در امور سوريه سازمان ملل متحد از ايران» روسيه و ترکيه خواست تا از وقوع درگيري در استان ادلب سوريه جلوگيري کنند. آقاي دي ميستورا همچنين از حضور حدود 10 هزار جنگجوي غيرسوري‌ مرتبط با جبهه النصره و القاعده در استان ادلب خبر داده است. رجب طيب اردوغان،رئيس جمهور ترکيه نيز روز گذشته گفته بود که در تلاش است تا با همکاري روسيه و ايران از وقوع «فاجعه» در ادلب جلوگيري کند. جنگ داخلي سوريه تاکنون صدها هزار کشته بر جاي گذاشته و باعث آوارگي ميليون‌ها نفر شده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید