رهبري اداره‌هاي امنيتي توان مديريت جنگ را ندارند

 

در پي افزايش نگراني‌ها از احتمال سقوط مرکز پنج ولايت، شماري از اعضاي مجلس سنا و آگاهان امور تاکيد مي‌کنند که رهبري اداره‌هاي امنيتي و دفاعي  توانايي مديريت را جنگ را ندارند و حکومت بايد در اين خصوص تجديد نظر کند.

محمد آصف صديقي معاون دوم مجلس سنا به «راديو آزادي» گفته است، اراده صادقانه براي جلوگيري از سقوط ولايت‌ها و تلاش براي کاهش تلفات به نظاميان و غير نظاميان وجود ندارد.

آقاي صديقي گفته است: در مجموع 31 ولايت افغانستان بدون باميان، دايکندي و پنجشير با تهديدات امنيتي روبروست   و رهبري ارگان‌هاي امنيتي و دفاعي اعتراف مي‌کنند که در مقابل دشمن نا توان اند و نتوانسته‌اند جنگ را مهار کنند، پيش از اين‌که مخالفان حمله کنند و اراده صادقانه براي جنگ با دشمن را ندارند.

به باور آقاي صديقي، نبود مديران مسلکي، عدم همآهنگي ميان ارگان‌هاي امنيتي، فساد گسترده، ارائه کردن راپور‌هاي نادرست امنيتي از سوي مسوولان محلي و عدم هم‌کاري به موقع حکومت مرکزي و نيرو‌هاي خارجي در کشور از عوامل سقوط شهر‌ها و ولسوالي‌ها اند.

اين در حاليست که برخي از اعضاي شوراي ولايتي و باشنده‌گان ولايت‌هاي پکتيا، کندز، غزني، فراه و فارياب از احتمال سقوط مراکز اين ولايت ها سخن زده‌اند.

وزارت دفاع اين نگراني‌ها را به جا و جدي دانسته‌است.

غفور احمد جاويد سخن‌گوي اين وزارت به رسانه‌ها گفته‌است اين نگراني‌ها با نيروهاي امريکايي در ميان گذاشته شده‌اند و اگر احتمال تحرکي از سوي طالبان ديده شود، نيروهاي امريکايي آمادة کمک در بخش هوايي استند.

اين در حاليست که چند روز پيش طالبان حملات گروهي را بر شهر غزني انجام دادند که دو طرف به‌‌شمول غير نظاميان تلفات زيادي را متقبل شدند و بخش‌هاي زيادي اين شهر تخريب و به آتش کشيده شد.

بخش‌هاي از شهر فراه و کندز نيز پيش از اين به دست طالبان مسلح سقوط کرده‌است اما بر اساس گزارش‌ها تهديد هنوز هم در چند قدمي مرکز اين ولايت محسوس است.

به تازه‌گي گوين ويليامسون وزير دفاع بريتانيا در ديدار با حمدالله محب مشاور امنيت ملي افغانستان گفته‌است که بريتانيا دولت افغانستان را در افزايش مهارت نيرو‌هاي جنگي و بالابردن ظرفيت نيرو‌هاي هوايي کمک خواهد کرد.

اخيرن اين کشور نيز اعلام کرده است که 440 سرباز ديگر را تا اواخر ماه سپتمبر سال جاري ميلادي به افغانستان مي‌فرستد.

اما معاون دوم مجلس سنا اعزام اين نيرو‌ها را براي مهار شدن جنگ در کشور مفيد نمي‌داند.

با اين همه غفور احمد جاويد سخن‌گوي وزارت دفاع افغانستان برعکس گفته‌هاي قبلي‌اش که با يک رسانه خصوصي انجام داده بود، مي‌گويد، نيرو‌هاي امنيتي توان مقابله با مخالفان را دارند و هيچ ولايت با تهديد بلند امنيتي روبرو نيست.

او، گفت: «اين‌ها تبليغات منفي را به راه انداخته‌اند، نيرو‌هاي امنيتي ما در حالت آماده باش هستند، هيچ نوع تشويش نيست نيرو‌هاي امنيتي و هوايي ما قوي تر و اضافه تر شده‌اند و هيچ نگراني از تهديدات امنيتي بلند وجود ندارد.»

در همين حال، جاويد کوهستاني آگاه امور نظامي به اين باور است که اعتراف رهبران اداره‌هاي امنيتي و دفاعي منبي بر موجوديت تهديدات بلند در 5 شهر تأسف بار است و روحيه مردم و نظاميان را تحت تأثير قرار خواهد داد.

به گفته او، تا زماني‌که نيرو‌هاي امنيتي و دفاعي به حالت تعرضي نيايند و عمليات‌هاي پلان شده را انجام ندهند، وضعيت امنيتي بهبود نه بلکه وخيم تر خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید