ايتلاف بزرگ ملي، هزاران شناس‌نامه‌ جعلي ثبت شده در انتخابات را فاش کرد

 

ايتلاف بزرگ ملي افغانستان با افشاي صد هزار شناسنامه‌هاي جعلي، خواستار اصلاحات در روند برگزاري انتخابات پارلماني شد.

اين‌شناس‌نامه‌هاي جعلي که براي شرکت در انتخابات‌هاي آينده ثبت شده؛ شماري به نام‌هاي برخي مقام‌هاي عالي رتبه دولتي صادر شده، کنده و اساس ندارند، بنام يک فرد تا 20 شناس‌نامه‌ جعلي صادر شده، برچسپ خورده اند.شمار زياد اين شناس‌نامه‌ها هم عکس ندارند و يا عکس‌هاي کودکان در آن برچسب شده است.

اين شناس‌نامه‌هاي جعلي که در 33 ولايت افغانستان به جز از ولايت غزني توزيع شده، از سوي ايتلاف بزرگ ملي جمع آوري شده و اعضاي اين ايتلاف، ادعا دارند که اکثر اين شناس‌نامه‌ها به صورت بسته‌يي از سوي «ارگ رياست جمهوري» به نامزدان مورد حمايت حکومت توزيع شده و از سوي کميسيون انتخابات برچسب زده شده‌اند.

ايتلاف ملي مي‌گويد که عکس‌هاي بسياري از اين شناس‌نامه‌هاي جعلي از سوي وزارت ترانسپورت در اختيار حکومت قرار گرفته تا با استفاده از آن شناسنامه جعلي صادر کند.

همايون همايون عضو ايتلاف بزرگ ملي افغانستان روز شنبه (10 سنبله) در اين مورد به رسانه‌ها گفت که کميسيون انتخابات «حتي شناس‌نامه‌هاي مرده‌ها هم برچسپ زده» تا در انتخابات از آن به نفع حکومت تقلب شود.

برخي مسوولان و کارمندان کميسيون انتخابات و بسياري از مردم افغانستان اين شناسنامه‌هاي جعلي را منحيث سند در اختيار ايتلاف بزرگ ملي افغانستان قرار داده اند.

آقاي همايون گفت: «حکومت با اين جعل گسترده چگونه     مي‌خواهد انتخابات برگزار کند؛ ايتلاف بزرگ ملي در برابر انتخابات غير شفاف ايستاده‌گي مي‌کند، زيرا حکومت مي‌خواهد با برگزاري انتخابات پارلماني با اين شيوه تقلب به انتخابات آينده رياست جمهوري نيز مشروعيت دهد.»

او، سازمان ملل و جامعه جهاني را نيز در پيوند به تقلب گسترده در انتخابات افغانستان به بي‌تفاوتي متهم کرد و گفت: «نهادهاي بين‎المللي و جامعه جهاني مي‌گويند، براي ما برگزاري انتخابات مهم است نه چگونگي آن.»

با اين وجود، ايتلاف بزرگ ملي افغانستان با توجه به افشاي اين اسناد، بار ديگر خواستار خواستار ايجاد کميسيون بي‌طرف، تغيير سيستم انتخاباتي راي غير قابل انتقال به سيستم راي قابل انتقال، بايمتريک راي دهنده‌گان و فراهم آوري زمينه نظارت براي احزاب شد.

در اعلاميه ايتلاف بزگ ملي تاکيد شده که اگر حکومت براي اصلاحات به پيشنهادهاي احزاب توجه نکند، اين ايتلاف در همکاري با احزاب و جريان‌هاي سياسي «در برابر اراده ناپاک مسوولان حکومت مي‌ايستد و به راه اندازي حرکت‌ها و نافرماني‌هاي مدني مي‌پردازد.»

هم‌چنان ايتلاف بزرگ ملي از نهادهاي بين‌المللي، جامعه جهاني و مردم افغانستان خواست که در برابر تقلب گسترده انتخابات در افغانستان بي تفاوت نباشند و بجاي حمايت ناسودمند از يک دستگاه فاسد، از دموکراسي و اراده پاک مردم افغانستان حمايت کنند. اين در حالي است که پيش از اين حکومت هرنوع دخالت در انتخابات را رد کرده و کميسيون انتخابات نيز ضمن پذيرش جعل در روند ثبت نام راي دهندگان گفته که تلاش مي‌کند تا امکان تقلب را محدود سازد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید