گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي: در يک ماه گذشته؛ نزديک به 800 غيرنظامي در افغانستان کشته و زخمي شده‌اند

 

در گزارش تازه گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي آمده که در ماه اگست (ماه گذشته ميلادي) نزديک به 800 غيرنظامي در 19 ولايت افغانستان کشته و زخمي شده‌اند.

در بخشي اين گزارش هم‌چنان آمده که در ماه اگست، 261 غيرنظامي در افغانستان کشته و 524 غيرنظامي ديگر زخمي شده‌اند.

براساس اين گزارش، مسوول بيشتر اين تلفات غيرنظاميان، گروه طالبان بوده است.

گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي، در ختم هر ماه گزارش خود از تلفات غيرنظامي را نشر مي‌کند.

در گزارش تازه اين نهاد آمده است که بيش‌ترين تلفات ناشي از حمله و انفجار از سوي مخالفان مسلح و درگيري رو در رو ميان نيروهاي افغان و مخالفان مسلح حکومت بوده است.

گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي در مورد تلفات غيرنظامي در جنگ چهار روزه شهر غزني گفته است که بربنياد آمار حکومتي در اين جنگ، حدود 300 فرد ملکي کشته و مجروح شده اند، «اما گزارش اين نهاد حاکيست که هنوز رقم دقيق تلفات و جراحات افراد ملکي از جنگ شهر غزني برملا نشده است».

بربنياد اين گزارش، حمله بر مرکز آموزشي موعود واقع در دشت برچي در غرب کابل و حمله بر يک مسجدي در شهر گرديز مرکز ولايت پکتيا از خونين ترين حملات در ماه اگست بوده است.

در حمله بر مرکز آموزشي موعود 69 دانش آموز کشته و 95 تن مجروح شدند و در حمله به مسجدي در ولايت پکتيا 299 فرد ملکي کشته و 54 تن مجروح شدند.

گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي، مسوول بيشترين تلفات افراد ملکي گروه طالبان را دانسته است؛ اما مسووليت حمله بر مرکز آموزشي موعود در کابل و حمله بر يک مسجد در پکتيا را گروه داعش به دوش گرفته بود.

گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي با نشر اين گزارش از طرف‌هاي درگير خواسته تا تأسيسات ملکي و مکان‌هاي آموزشي را هدف قرار ندهند.

هم‌چنان در اين گزارش از سازمان ملل متحد و ايالات متحده خواسته شده که به گونة «همه جانبه و عاجل» در زمينه جلوگيري وکاهش تلفات افراد ملکي در افغانستان، اقدام نمايند.

در ماه اگست، تلفات غيرنظاميان نسبت به ماه قبل آن افزايش داشته است؛ بربنياد آمار گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي، در ماه جولاي در 23 ولايت افغانستان، 232 فرد ملکي کشته و 313 تن مجروح شده بودند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید