تحقيقات باستان‌شناسي در شهر غلغله باميان آغاز شد

 

يک هيأت مشترک از باستان‌ شناسان فرانسه‌يي و افغانستاني در ولايت باميان، برنامة جديد حفريات باستان‌شناسي را در شهر غلغله آغاز کرده اند.

دراين برنامة تحقيق علمي باستا‌ن‌شناسي، 30 تن از دختران و پسران دانش‌جو در رشتة باستان‌شناسي دانشگاه باميان نيز به صورت عملي کار مي‌کنند.

مسوولان محلي باميان گفته اند،  اين تيم باستان‌شناسان به دنبال کشف زواياي پنهان تاريخي شهر غلغله و تحقيقات بيشتر روي آثار موجود در آن ساحه اند.

داکتر خوليو بنديس يوسرمينتو،   رييس عمومي هيأت باستان‌شناسي فرانسه‌يي گفته است که هدف از اين حفريات، انجام کار علمي باستان‌شناسي است که به هم‌کاري سازمان يونسکو و وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان صورت مي‌گيرد.

شهر غلغله، يکي از هشت ميراث ثبت شده در فهرست ميراث‌هاي جهاني معروض به خطر سازمان يونسکو نيز مي‌باشد.

مقام‌هاي وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته اند، براي نخستين بار در کشور، روي استخوان‌هاي موجود در زيرخاک و برخي آثار ديگر در اين ساحة باستاني تحقيق مي‌شود.

مقام‌هاي اين وزارت هم‌چنان گفته اند که پس از ختم برنامة حفريات باستان‌شناسي، کار بازسازي آبده‌هاي تاريخي ساحات زير تحقيق را آغاز مي‌کند.

عبدالخالد خورشيد، عضو مسلکي رياست باستان‌شناسي وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است که هم اکنون برنامة حفريات در چندين ولايت آن کشور، جريان دارد.

باستان‌شناسان تاکيد دارند که اين ميراث جهاني يکي از ساحات استراتيژيک باستاني در افغانستان بوده که قدامت آن به اواخر دوره ساسانيان (قرن ششم) تا دوره غوريان (قرن‌هاي دوازدهم تا سيزدهم) ميلادي برمي گردد.

اين ساحة باستاني که در گذشته به حيث بالاحصار و ارگ شاهان محسوب مي‌شد در سال 1221 ميلادي با هجوم لشکريان مغول تحت فرمان چنگيزخان، کاملن تخريب گرديده و به شهرغلغله مسما شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید